more_horiz
Wiadomości

"Zbrodnicze, obrzydliwe i zdradzieckie przedstawienie rzeczywistości". Jarosław Kaczyński o filmie Holland

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 17:21
W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w Gdyni, że film Agnieszki Holland "Zielona granica" jest hańbą. - To zbrodnicze, obrzydliwe i zdradzieckie przedstawienie rzeczywistości - ocenił na spotkaniu z mieszkańcami.
Całe środowisko, które popiera Agnieszkę Holland obecnie cynicznie prze do władzy - ocenił prezes PiS
Całe środowisko, które popiera Agnieszkę Holland "obecnie cynicznie prze do władzy" - ocenił prezes PiSFoto: PAP/Adam Warżawa

W niedzielę odbyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości w Gdyni. W swoim wystąpieniu prezes Jarosław Kaczyński odniósł się do filmu Agnieszki Holland.

"Od lat z inspiracji rosyjskiej obraża się Polaków"

- To zbrodnicze, obrzydliwe i zdradzieckie przedstawienie rzeczywistości. To ma być przygotowanie pod rozebranie muru na granicy. Od lat z inspiracji rosyjskiej obraża się Polaków - podkreślał.

Jak powiedział, "decyzją narodu polskiego postanowiliśmy pomóc Ukrainie i przyjęliśmy miliony uchodźców wojennych bez tworzenia obozów dla uchodźców".

- Wtedy nasza opinia na świecie znacząco się poprawiła. Holland psuje nasze dobre imię i robi to z ośrodkami antypolskimi - przypomniał prezes PiS.

Zobacz więcej w TVP Info: Tysiące kinomanów oceniło „Zieloną granicę”. Holland ma powody do wstydu

Jarosław Kaczyński przekonywał, że "Agnieszka Holland, skądinąd na pewno dobra reżyserka, przygotowuje film, który z jednej strony ma naciskać, byśmy zgodzili się na rozebranie tej przegrody, tego muru mówiąc w przenośni (...) ale ma to jeszcze jedną funkcję".


Posłuchaj
00:35 12568733_1.mp3 Wicepremier Jarosław Kaczyński o filmie "Zielona granica" (IAR)

Pomoc Ukrainie to była "wspaniała decyzja naszego narodu"

Mówił, że Polska przez lata w sposób przemyślany i przy użyciu wysokich nakładów finansowych była "kompromitowana na Zachodzie i a USA", a "robiono to przede wszystkim z inspiracji rosyjskiej i pruskiej". Według prezesa PiS jest to akcja, która co najmniej od XVIII wieku trwa.

Przekonywał, że polska odwaga i poświęcenie związane z pomocą Ukrainie oraz "wspaniała decyzja naszego narodu" dotycząca przyjęcia uchodźców bardzo poprawiły opinię naszego narodu. "I o co teraz chodzi? By popsuć tę opinię" - ocenił. Według niego całe środowisko, które popiera Agnieszkę Holland "obecnie cynicznie prze do władzy".

Nowa komuna

Na okrzyki "precz z komuną", Kaczyński powiedział, że chodzi tym razem o "zupełnie nową komunę", o walkę z tymi, którzy kontynuują "pewną tradycję, która kiedyś triumfowała, wydawało się, że została dawno odrzucona, ale która nie tylko nie jest odrzucona, ale ma niestety dość szerokie poparcie społeczne, a jednocześnie prze wszelkimi metodami do władzy".

Kaczyński mówił, że poprzednia władza "w ciągu tych swoich 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie i pokazała, że jest w stanie - bo naprawdę trzeba tak to określić - że ktoś jest w stanie pójść tak daleko, by pozwolić rozkradać polskie pieniądze publiczne na gigantyczną skalę".

IAR/PAP/mm

Zobacz także

Zobacz także