more_horiz
Wiadomości

Niedoszły europoseł i aktor. Adwokat Agnieszki Holland sam wystąpił w filmie "Zielona granica"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 20:37
Michał Wawrykiewicz - adwokat reprezentujący Agnieszkę Holland w sporze ze Zbigniewem Ziobro dotyczącym filmu "Zielona granica" ma większą wiedzę na temat produkcji niż początkowo się wydawało. Okazuje się bowiem, że prawnik... sam zagrał w tym filmie.
Adwokat Agnieszki Holland wystąpił w filmie Zielona granica
Adwokat Agnieszki Holland wystąpił w filmie "Zielona granica"Foto: Shutterstock/Asatur Yesayants

Warszawski sąd okręgowy zabronił Zbigniewowi Ziobrze wypowiadania się na temat Agnieszki Holland i jej filmu "Zielona granica" w kontekście porównań jej twórczości do zbrodniczych reżimów i ideologii. - Jest to zabezpieczenie ws. o ochronę dóbr osobistych - poinformował pełnomocnik reżyser, Michał Wawrykiewicz.

Adwokat Agnieszki Holland miał okazję przygotować się do roli pełnomocnika reżyser ponieważ sam wystąpił w filmie "Zielona granica". Zagrał w nim epizod, grając prawnika.

To nie jedyna rola adwokata. Michał Wawrykiewicz wystąpił także w spocie akcji #WolneSądy. Prawnik ma za sobą także polityczną przeszłość. Zaliczył nieudany start w wyborach na europosła z list Koalicji Obywatelskiej.

Wyrok sądu

Decyzja sądu w sprawie, w której Agnieszka Holland reprezentowana była przez swojego prawnika-aktora, budzi wiele emocji. Zbigniew Ziobro odniósł się do wyroku na konferencji prasowej. Minister sprawiedliwości zaznaczył, że taka decyzja uderza w wolność słowa. - To rozstrzygnięcie sądu jest zamachem na wolność słowa i wolność debaty publicznej w Polsce, którą gwarantuje nam konstytucja. To jest zaangażowanie sądów w kampanię wyborczą Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej i PSL, bo okazało się, że instytucje kontrolowane przez te partie współfinansowały film pani Agnieszki Holland. Dlatego chcą nam zamknąć usta. Nie zamkną! Nie damy się zastraszyć! Nie pozwolimy, aby wprowadzono komunistyczną cenzurę do debaty publicznej w Polsce - powiedział polityk.

Czytaj także na tvp.info: Tysiące kinomanów oceniło "Zieloną granicę". Holland ma powody do wstydu

- Zdaniem sądu pani Agnieszka Holland może porównywać polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej do "bandytów", "sadystów" i "niemieckich nazistów". Może mówić o rządzących w Polsce, że są "brunatną hołotą", czyli nazistami. Natomiast ja nie mogę odpowiedzieć na te jej słowa, stojąc w obronie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy są tak okropnie przez nią wyzywani i obrażani - dodał Zbigniew Ziobro.

Czytaj także:

[PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA] "Zielona granica". Maliszewski: to film propagandowy w cyklu kampanii wyborczej

dz/niezalezna.pl, PR24.pl

Zobacz także

Zobacz także