more_horiz
Wiadomości

Beata Szydło: niemieckie statki zwożą tysiącami migrantów do Europy, a Scholz mówi, że nie wie skąd się biorą

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 21:30
"Niemieckie statki zwożą tysiącami migrantów do Europy, cała akcja jest finansowana wprost z budżetu Niemiec, a tymczasem kanclerz Scholz powiedział dziś, że nie wie skąd mu się biorą w Niemczech migranci" - zwróciła uwagę europoseł PiS Beata Szydło na platformie X.
Beata Szydło: to Niemcy swoją nieodpowiedzialną polityką sprowadziły na Europę kryzys migracyjny
Beata Szydło: to Niemcy swoją nieodpowiedzialną polityką sprowadziły na Europę kryzys migracyjnyFoto: Shutterstock/Melih Cevdet Teksen/Twitter/Duda2020

Jak kontynuowała była premier, "Scholz przy tym zaatakował Polskę, powtarzając fejki o rzekomo masowo wydawanych polskich wizach".

"Kanclerzu Scholz, to Niemcy swoją nieodpowiedzialną polityką sprowadziły na Europę kryzys migracyjny. To Niemcy teraz otwarcie pomagają w przemycie ludzi przez Morze Śródziemne. Atakowanie Polski nie pomoże Niemcom ukryć prawdy" - zaznaczyła polityk. 

Berlin finansuje organizacje przewożące migrantów do Europy

W piątek szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie kilka statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe, ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch

Kanclerz Olaf Scholz chce ograniczyć nielegalną migrację do Niemiec . - Liczba uchodźców chcących udać się do Niemiec jest w tej chwili zbyt duża - powiedział niemieckiej redakcji RND.

Nowy system azylowy

Jak dodał, latem udało się osiągnąć porozumienie w Unii w sprawie nowego systemu azylowego. Kraje na zewnętrznych granicach Unii miałyby rejestrować przybywających uchodźców, a następnie mieliby oni zostać "solidarnie rozdzieleni" między kraje czonkowskie.

Kanclerz wskazał jednak, że nie może być tak jak dotąd, gdzie ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie zostało wcześniej zarejestrowanych, mimo że prawie wszyscy przebywali wcześniej w innym kraju Unii.

W rozmowie kanclerz odniósł się też do zaostrzenia kontroli granicznych na granicy z Polską. - Mamy nadzieję, że szybko będzie to zauważalne - mówił kanclerz pytany o skuteczność takiego kroku.

Zobacz także w tvp.info: Musk o polityce Berlina: „Czy to nie naruszenie suwerenności Włoch?”

Czytaj więcej:

"To gotowy folder reklamowy dla przemytników". Radosław Fogiel o przymusowej relokacji

X/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także