more_horiz
Wiadomości

"Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników". Oświadczenie Rady Mediów Narodowych

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 13:25
"Już sama zapowiedź postawienia w stan likwidacji mediów publicznych jest działaniem na szkodę polskiej kultury i racji stanu. Rada Mediów Narodowych przestrzega liderów opozycji przed wprowadzeniem bezprawia w Polsce. Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników przed zapowiadanymi przez opozycję działaniami, łamiącymi prawo. Winni łamania prawa prędzej czy później poniosą surowe konsekwencje swoich czynów" - napisali członkowie RMN w oświadczeniu, które Rada przyjęła na piątkowym posiedzeniu.
Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników. Ważne oświadczenie Rady Mediów Narodowych
"Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników". Ważne oświadczenie Rady Mediów NarodowychFoto: shutterstock.com/bepsy

Oświadczenie Rady Mediów Narodowych w związku z zapowiedziami polityków opozycji podjęcia przez nich bezprawnych działań wobec mediów publicznych

Polskie media publiczne są zorganizowane na podstawie prawa, a zwłaszcza ustawy o radiofonii i telewizji, ustawy o Polskiej Agencji Prasowej, ustawy o RMN, a także ustawy Kodeks spółek handlowych. To prawo określa strukturę, formy działania, a także tryb powoływania władz spółek mediów publicznych. Zmiany mogą nastąpić jedynie na drodze ustaw przyjętych łącznie przez Sejm, Senat oraz podpisanych przez Prezydenta RP, czyli w procedurze zapisanej w Konstytucji RP.

Próba podważenia ustaw np. przez uchylenie uchwał o powołaniu członków KRRiT i RMN, którzy mają ustawowo gwarantowaną sześcioletnią kadencję, w drodze likwidacji spółek mediów publicznych lub jakimkolwiek innym sposobem omijającym tryb ustawowy będzie złamaniem prawa i Konstytucji. Już sama zapowiedź postawienia w stan likwidacji mediów publicznych jest działaniem na szkodę polskiej kultury i racji stanu.

Rada Mediów Narodowych przestrzega liderów opozycji przed wprowadzeniem bezprawia w Polsce. Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników przed zapowiadanymi przez opozycję działaniami, łamiącymi prawo. Winni łamania prawa prędzej czy później poniosą surowe konsekwencje swoich czynów.

***

Posłuchaj
00:29 12630491_2.mp3 Szef RMN Krzysztof Czabański przestrzega przed wprowadzeniem bezprawia w Polsce (IAR)
Posłuchaj
00:26 12630491_1.mp3 Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego działania polityków opozycji mają na celu ujednolicenie rynku medialnego (IAR)

Warszawa, 27 października 2023 roku

Zobacz także

Zobacz także