Podrabiali dokumenty pozwalające uzyskać zezwolenie na pobyt. Policja rozbiła grupę przestępczą

2023-11-15, 11:33

Podrabiali dokumenty pozwalające uzyskać zezwolenie na pobyt. Policja rozbiła grupę przestępczą
Dwaj mężczyźni zatrzymani ws. kradzieży eksponatów z MŚiK usłyszeli już zarzuty. Foto: cbzc.policja.gov.pl

W ręce policjantów wpadło dziewięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się podrabianiem orzeczeń lekarskich, zaświadczeń o szkoleniach bhp oraz dokumentów stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy - poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Grupa powiązana była z serwisem "Genesis Market".

"Podejrzani oferowali głównie obcokrajowcom możliwość uzyskania dokumentów niezbędnych do zezwolenia na pobyt czasowy na terenie Polski, a w kolejnym kroku karty pobytu cudzoziemca. Dystrybucja fałszywych zaświadczeń odbywała się na zamkniętych forach internetowych i za pośrednictwem szyfrowanych komunikatorów" - podało CBZC.

Fałszowali dokumenty, grozi im do 8 lat więzienia

Na podstawie postanowień wydanych przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie dokonano przeszukań 11 miejsc na terenie Warszawy oraz zatrzymań 9 osób, z których 8 osób usłyszało łącznie 22 zarzuty dotyczące przestępstw podrabiania dokumentów, prania pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

"Funkcjonariusze zabezpieczyli 32 urządzenia i nośniki danych, a także mienie należące do podejrzanych w kwocie ponad 236 tys. złotych. Wobec 7 podejrzanych Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania" - przekazało CBZC.

Podejrzanym może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Serwis handlujący skradzionymi tożsamościami

Jest to już piąta realizacja w sprawie prowadzonej przez Zarząd w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Prokuraturę Regionalną w Krakowie, w której główny wątek dotyczy polskich użytkowników serwisu internetowego o nazwie "Genesis Market", którego działalność opierała się na nielegalnym handlu danymi umożliwiającymi nieuprawniony dostęp do informacji przechowywanych w systemach informatycznych.

Powyższy serwis jako jeden z największych na świecie rynków handlu skradzionymi tożsamościami, liczącego ponad 2 miliony skradzionych danych, został w kwietniu 2023 roku zamknięty w wyniku międzynarodowej operacji, w której brała udział Polska Policja, FBI, holenderska Politie, hiszpańska Policía Nacional i Guardia Civil, francuska Police Nationale oraz inne służby z całego świata. Operacja była koordynowana przez Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości Europolu (EC3).

"Aktualnie w sprawie występuje 19 podejrzanych, a wobec 15 zastosowano tymczasowy areszt. Ma ona charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań, ponieważ nadal prowadzone są intensywne czynności zmierzające do ujawnienia kolejnych osób dopuszczających się podrabianiem wymienionych orzeczeń lekarskich" - podało CBZC.

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej