PiS za poszerzeniem prac komisji ds. tzw. afery wizowej o czas urzędowania Sikorskiego w MSZ

2023-11-29, 10:10

PiS za poszerzeniem prac komisji ds. tzw. afery wizowej o czas urzędowania Sikorskiego w MSZ
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zaproponował dwie poprawki do uchwały ws. komisji śledczej ds. wiz. Jedna z nich dotyczy Radosława Sikorskiego. Foto: MaciejGillert/ Shutterstock/ PAP/Marcin Obara

- Ramy czasowe, którymi ma być objęta praca komisji śledczej ds. zbadania tzw. afery wizowej, powinny zostać wydłużone również o czas urzędowania Radosława Sikorskiego. Powinna badać okres od 19 listopada 2007 roku - to data powołania Sikorskiego na szefa MSZ - postuluje PiS.

We wtorek wieczorem Sejm debatował nad projektem uchwały w sprawie powołania komisji śledczej dotyczącej tzw. afery wizowej.

- Od wczoraj obserwujemy spektakl Platformy Obywatelskiej, która chce powołania komisji śledczych. W debacie z PO widzieliśmy brak argumentów, a w uzasadnieniu do powołania komisji ds. tzw. afery wizowej powołano się na artykuły prasowe. Komisje śledcze były wcześniej powoływane i mają one przede wszystkim służyć organom państwa - podkreślił rzecznik PiS Rafał Bochenek na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Rozszerzenie ram czasowych pracy komisji 

Poinformował, że PiS złoży odpowiednie poprawki, aby badano tę sprawę nie na przestrzeni kilku lat, ale również w czasie rządów poprzedników PiS.

Poseł PiS Paweł Jabłoński podkreślił, że ramy czasowe, którymi ma być objęta praca komisji śledczej ds. zbadania tzw. afery wizowej, powinny zostać wydłużone również o czas urzędowania b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

"Naprawienie błędów PO"

"Proponujemy prostą poprawkę, naprawienie błędów PO. W swojej uchwale określili oni ramy czasowe komisji na 1 stycznia 2019 r. - to pierwsza data, okres, jaki ma być objęty pracami. Dlaczego 1 stycznia? Pytałem o to wczoraj, nie byli w stanie mi powiedzieć. I jeszcze bardziej dziwne, bo w uzasadnieniu jest 12 listopada. Więc oni sami do końca nie wiedzą" - powiedział Jabłoński.

Jak mówił, problem związany z mechanizmami wydawania wiz wynika w dużym stopniu z umów z nierzetelnymi formami pośredniczącymi w organizowaniu systemu składania wniosków wizowych.

Umowy podpisywane za czasów urzędowania Sikorskiego

- W przypadku polskiego MSZ te umowy były podpisywane w momencie, kiedy Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych z nadania PO, podjął decyzje o masowym likwidowaniu polskich placówek dyplomatycznych, konsularnych - stwierdził. Jak dodał, w zamian za to, ta obsługa konsularna przekazywana była firmom prywatnym.

- Proponujemy bardzo konkretną datę: 16 listopada 2007 roku - to data powołania Sikorskiego na ministra spraw zagranicznych. To od niego te problemy się zaczęły, on zaczął proces (...) prywatyzowania tego systemu - oświadczył Jabłoński.

"Medialne kłamstwo"

Druga poprawka PiS dotyczy rozszerzenia zakresu prac komisji. - Zakres prac komisji powinien być poszerzony o zbadanie mechanizmu systemowego oszustwa, kłamstwa medialnego, które było rozpowszechniane - wmawiano Polakom, że Polska ma potężny problem z migracją - podkreślił Jabłoński.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej dotyczącej tzw. afery wizowej dotyczy "powołania Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców" na terytorium Polski od 1 stycznia 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Zobacz także:

PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej