Pierwsze problemy nowego ministra cyfryzacji. Jego oficjalna strona została zhakowana?

2023-12-14, 13:54

Pierwsze problemy nowego ministra cyfryzacji. Jego oficjalna strona została zhakowana?
Zhakowano oficjalną stronę posła Krzysztofa Gawkowskiego. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Wygląda na to, że zhakowano oficjalną stronę posła Krzysztofa Gawkowskiego, który od wczoraj pełni urząd wicepremiera i ministra cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska - napisał na portalu X Jarosław Jakimczyk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i służb specjalnych. Istotnie, od kilku dni witryna polityka nie działa, jednak to nie jedyny problem nowego ministra. Wciąż nie jest jasne kto zasiądzie w kierownictwie resortu cyfryzacji. 

"Tymczasem, jak na razie, nie powołano nowego pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, który w drugim gabinecie premiera Morawieckiego był Janusz Cieszyński, kierujący jednocześnie ministerstwem cyfryzacji. W trzecim, przejściowym gabinecie premiera Morawieckiego nie było ministra cyfryzacji, a jego prerogatywy zostały przekazane do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resort cyfryzacji został jednak zgodnie z umową Koalicji 15 Października odtworzony w zaprzysiężonym 13 grudnia br. gabinecie premiera Tuska" - podał Jakimczyk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak czytamy we wpisie, "we wczorajszej publikacji serwis CyberDefence 24 zacytował wypowiedź Krzysztofa Gawkowskiego, który miał oświadczyć, że »do końca tygodnia nie będzie wiadomo«, kto obejmie stanowiska wiceministrów i wspólnie z nim zajmie się wyzwaniami, związanymi z cyfryzacją i cyberbezpieczeństwem. Na stronie resortu pod zakładką »Kierownictwo« jest tylko sylwetka nowego ministra" - napisał.

Zdaniem eksperta "atak na jego stronę w pierwszy dzień po objęciu funkcji ministra, któremu podlega NASK i wchodzący w jego skład zespół CERT, stanowiący kluczowy element Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, to jaskrawy sygnał skali trudności, z jakimi będzie musiał się zmierzyć Krzysztof Gawkowski jako minister w dobie wojny hybrydowej i permanentnych prób penetracji zasobów sieci Internet podejmowanych przez hakerów związanych często ze służbami specjalnymi Rosji. Na razie jednak nie wiadomo, kto stoi za zhakowaniem strony polityka Lewicy i z jakiego rodzaju incydentem mamy do czynienia". 

Minister cyfryzacji wskazuje cele

- Rozwój szerokopasmowego internetu, aplikacji mObywatel oraz opracowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa - to jedne z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji - mówił w czwartek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

- Resort cyfryzacji będzie dobrze służył każdej obywatelce, każdemu obywatelowi - zapewnił w czwartek Krzysztof Gawkowski podczas briefingu nt. "Priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji".

Nowy szef przekazał, że aplikacja mObywatel będzie coraz bardziej rozwijana.

- Nie jest zamiarem zatem w ministerstwie szukanie rewolucyjnych zmian. Jest w ministerstwie potrzeba myślenia o ewolucyjnych zmianach, które mają doprowadzić do tego, żeby Polska była liderem cyfrowych przemian w Europie i żeby mogła się chwalić cyfryzacją w obszarze cywilnym i wojskowym - wskazał minister.

Jak mówił, chce, aby resort był miejscem, które będzie nadawać ton przyszłości. - Jednym z pierwszych elementów budowania tej tożsamości cyfrowej w Europie, budowania liderskiego miejsca w obszarze cyfryzacji w Europie, będzie przygotowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa - podkreślił.

Interoperacyjność międzynarodowa

Kolejnym zadaniem, jakie stoi przed ministerstwem, jest uzyskanie międzyresortowej interoperacyjności, która będzie dotyczyć ochrony zdrowia, edukacji, polityki społecznej, spraw zwianych z klimatem, środowiskiem, wojskiem, czy administracja - mówił.

"Dostęp do internetu powinien być standardem, w którym mamy m.in. szybki internet i nie ma białych plam na mapie Polski. Dalego ten szerokopasmowy internet to myślenie o tym, że światłowód powinien być dostępny z wysoką prędkością dla wszystkich polskich obywateli, będzie nam w tej kadencji towarzyszyło" - powiedział Gawkowski.

Dlatego - jak dodał - "resort cyfryzacji będzie robił wszystko, żeby ta infrastruktura państwa w zakresie dostępu do internetu się rozszerzała, żeby była dostępna, i żeby wszyscy mieli świadomość, że to jest jedne z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji".

We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady MinistrówWe wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów
Czytaj także:

dn/Twitter

Polecane

Wróć do strony głównej