"Myślę, że to jest karalne". Przewodniczący KRRiT ocenia niewpuszczenie TVP na konferencję Tuska
- Niewpuszczenie dziennikarzy TVP na konferencję prasową Donalda Tuska to ewenement. W prawie prasowym jest zapis mówiący o utrudnianiu pracy dziennikarzy. Myślę, że to jest karalne - powiedział w Polskim Radiu 24 przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.
2023-12-19, 15:15
Dziennikarze Telewizji Polskiej nie zostali wpuszczeni do KPRM na konferencję premiera Donalda Tuska i ministra finansów Andrzeja Domańskiego, która odbyła się po pierwszym posiedzeniu nowego rządu. Reporterzy TVP nie dostali też zgody na relacjonowanie uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.
- To ewenement. W prawie prasowym jest zapis mówiący o utrudnianiu pracy dziennikarzy. Myślę, że to jest karalne - ocenił szef KRRiT.
Maciej Świrski przypomniał w Polskim Radiu 24, że to "już drugi taki przypadek", po odmówieniu dziennikarzom Polskiego Radia i TVP udziału w rządowej delegacji na szczyt unijny w Brukseli. - Jest to jakaś akcja mająca na celu wyeliminowanie mediów publicznych z obiegu informacyjnego - ocenił.
Wskazał też na skutki finansowe decyzji KPRM dla mediów komercyjnych. - Można dalej powiedzieć, że skoro obywatele nie mogą się dowiedzieć z mediów publicznych, co wydarzyło się na konferencji prasowej pana premiera, albo podczas podróży do Brukseli, to będą sięgać do mediów komercyjnych, będą miały więc one większą oglądalność, a w konsekwencji - więcej pieniędzy z reklam - stwierdził Maciej Świrski.
REKLAMA
Konferencja nie dla dziennikarzy TVP
Dziś rano, przed pierwszym oficjalnym posiedzeniem nowego rządu, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, w której udział wziął Donald Tusk wraz z ministrami.
Rządowej akredytacji na to wydarzenie nie otrzymali dziennikarze Telewizji Polskiej. Podobnie było przed konferencją rządu, która rozpoczęła się już po posiedzeniu jego gabinetu.
Jak informuje TVP Info, ekipa TVP usłyszała od pracowników administracji rządu, że wnioski o akredytację zostały odrzucone i że nie może relacjonować konferencji.
Czytaj także:
- Likwidacja mediów publicznych? Przewodniczący KRRiT: gra idzie o rynek reklamowy i podniesienie na nim cen
- Finansowanie mediów publicznych. Donald Tusk przedstawił plan
- "Przygotowanie gruntu pod nielegalne działania". Schreiber o uchwale Sejmu ws. mediów publicznych
[ZOBACZ TAKŻE] Maciej Konieczny z Lewicy gościem Polskiego Radia:
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA