Morawiecki, Kaczyński, Sasin. Długa lista polityków, których chce przesłuchać komisja śledcza ds. wyborów kopertowych
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych za przesłuchaniem Jarosława Gowina, Elżbiety Witek, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego, Michała Dworczyka i Jarosława Kaczyńskiego.
2023-12-22, 12:50
Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego - Jacek Karnowski z Koalicji Obywatelskiej - złożył wnioski do prokuratora generalnego z żądaniem zabezpieczenia korespondencji e-mail osób zaangażowanych w przygotowanie tych wyborów.
Pierwsze posiedzenie komisji
W Sejmie trwa pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji, w ramach którego jej członkowie składali wnioski dotyczące dokumentacji, mającej być przedmiotem prac komisji. Wniosek złożył między innymi Jacek Karnowski. Jak mówił, chodzi o korespondencję ministra Michała Dworczyka, ministra Jacka Sasina i premiera Mateusza Morawieckiego w okresie od 5 lutego do 12 lipca 2020 roku.
Wiceprzewodniczący komisji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda wystąpił z wnioskiem o zwrócenie się do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia o przekazanie akt sprawy prowadzonej po rozpoznaniu zażalenia Najwyższej Izby Kontroli, w którym zostało utrzymane w mocy postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów korespondencyjnych.
"Sąd umorzył postępowanie w tej sprawie"
Jak mówił Waldemar Buda, kluczowe jest rozpoczęcie prac komisji od akt tego postępowania i przeanalizowanie orzecznictwa, które w tym zakresie zapadło pomimo zażalenia NIK. - Prawomocnie sąd umorzył postępowanie w tej sprawie, wobec tego jest to kluczowy dowód, w dodatku pochodzi sprzed kilkunastu dni - mówił poseł.
REKLAMA
Oprócz tego złożono między innymi 19 wniosków o dostęp do dokumentów do Kancelarii Premiera i 9 wniosków do Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych zdecydowała również o powołaniu w charakterze świadków m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Michała Dworczyka. Wniosek w tej sprawie przedstawił jej wiceprzewodniczący Bartosz Romowicz z Polski 2050-Trzeciej Drogi.
Wśród świadków powołanych przed komisję znaleźli się też były koalicjant PiS Jarosław Gowin, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak i były prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.
REKLAMA
Wiceprzewodniczący komisji z PiS Waldemar Buda chciał, aby przed komisją stawiła się także obecna marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ale komisja odrzuciła ten wniosek. Poseł uzasadniał go faktem istnienia wypowiedzi kandydatki na prezydenta, które jego zdaniem wskazują na to, że wpływała na proces przeprowadzania wyborów. Chodzi między innymi o stwierdzenie "wywaliłam wybory kopertowe".
Wcześniej Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku przedstawiła plan prac.
- Posiedzenie komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Tym zajmą się jej członkowie
- Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przyjęła plan pracy. PiS: państwo nawet nie chcecie dyskutować
IAR/PAP/nt
REKLAMA