Premier Tusk: do końca stycznia ma pojawić się lista rządowych instytucji do likwidacji
Do końca stycznia powstanie pełna lista rad instytutów i fundacji rządowych do likwidacji oraz pełna propozycja zmian personalnych w tych, które są warte utrzymania - zapowiedział w środę premier Donald Tusk.
2024-01-03, 14:00
- Na pewno część z rad instytutów i fundacji rządowych jest do likwidacji – przekazał szef rządu na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu Rady Ministrów.
- Chociaż nie mamy jeszcze zakończonych audytów, to nie mam wątpliwości, że one szybko pokażą skalę absurdu i pazerności - czasami niestety muszę to powiedzieć - zwykłego złodziejstwa poprzedniej ekipy rządzącej - stwierdził premier. Jak dodał, "część z nich powoływano pod kątem interesów konkretnych ludzi".
Premier: do końca stycznia ma pojawić się lista rządowych instytucji do likwidacji
- Zobowiązałem ministrów, żeby do końca stycznia powstała pełna propozycja, pełna lista rad instytucji do likwidacji oraz propozycja zmian personalnych w tych, które są warte utrzymania i trafiła nie tylko na moje biuro, ale i przed mikrofony i kamery dziennikarzy - zapowiedział szef rządu.
Tuż przed końcem 2023 roku premier Donald Tusk odwołał rady: Instytutu Strat Wojennych, Instytutu De Republica, Instytutu Europy Środkowej, Instytutu Pokolenia i Instytutu Zachodniego.
REKLAMA
Jak wyjaśniał szef kancelarii premiera minister Jan Grabiec: "podjęte zostały takie decyzje i dotyczą nie tylko członków rady tego instytutu (Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego), ale też pozostałych instytutów, które zostały powołane przez PiS i których działalność w ostatnich latach była mocno krytykowana ze względu, z jednej strony na nadużycia finansowe, a z drugiej za obsadzenie funkcji zarówno zarządzających, jak i nadzorczych, w tych instytutach przez osoby wprost ze środowiska PiS albo blisko z nimi związane".
"W tym tygodniu minister sprawiedliwości przedstawi scenariusz wydarzeń w TK"
Premier zapowiedział też, że jeszcze w tym tygodniu minister sprawiedliwości ogłosi, co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym. - W grę wchodzi sejmowa uchwała w sprawie tej instytucji - mówił Tusk. Dodał, że "do rozstrzygnięcia" pozostaje termin uchwały.
Posłuchaj
Premier apelował w tej sprawie o cierpliwość. - Naszą intencją jest naprawienie sytuacji, a nie dolewanie oliwy do ognia. I tak ten ogień buzuje - szczególnie w niektórych głowach - mówił polityk.
W listopadzie ubiegłego roku posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadali złożenie projektu uchwały zmierzającej do "przywrócenia konstytucyjnego porządku" w Trybunale. Miałaby ona unieważniać wybór trzech sędziów w 2015 roku. W wywiadzie dla "Newsweeka" minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział, że sama uchwała w tej sprawie może być niewystarczająca. Obecny skład Trybunału, kierowanego przez Julię Przyłębską, minister uznał za "pozbawiony konstytucyjnych cech".
REKLAMA
IAR/PAP/st
REKLAMA