Wydatki na obronność. Polska liderem w NATO, przeznacza 3,9 proc. PKB

2024-01-05, 12:00

Wydatki na obronność. Polska liderem w NATO, przeznacza 3,9 proc. PKB
Agencja informacyjna Belga: Polska liderem NATO pod względem wydatków na obronność. Foto: PhotopankPL / Shutterstock.com

Polska pozostaje liderem w NATO pod względem wydatków na obronność. Belgijska agencja prasowa, powołując się na dane niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką IFO, poinformowała, że Warszawa w ubiegłym roku przeznaczyła na ten cel 3,9 procent PKB.  Po raz pierwszy nasz kraj znalazł się na czele tego rankingu w lipcu ubiegłego roku - tak wynikało z raportu opublikowanego przez kwaterę główną NATO.  

Od wielu lat to Stany Zjednoczone przewodziły krajom Sojuszu w wydatkach na zbrojenia w stosunku do wielkości krajowej gospodarki. W ubiegłym roku wyprzedziła je Polska, a kolejne miejsca zajęły Grecja, Estonia, Litwa i Finlandia. Finlandia została ujęta w rankingu zaledwie kilka miesięcy po wejściu do NATO i była w grupie 11 krajów z 31, które spełniają wymóg co najmniej 2 procent PKB na obronność.

2 proc. PKB na obronność. Nie wszyscy się wywiązują

To zobowiązanie sojuszników z 2014 roku na szczycie w Walii w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję i inwazję na wschodzie Ukrainy, w Donbasie. Od tego czasu minęła już dekada i choć sytuacja pod względem nakładów na obronność się poprawiła, bo początkowo tylko 4 kraje spełniały ten wymóg, to wciąż wiele państw nie wywiązuje się z tego zobowiązania.

Według danych niemieckiego instytutu najmniej na obronność przeznacza Luksemburg - 0,7 procent PKB, na drugim miejscu od końca znalazła się Belgia - z wydatkami na poziomie nieco ponad 1 procent PKB, a niechlubne podium uzupełniła Hiszpania.

Posłuchaj

Polska pozostaje liderem w NATO pod względem wydatków na obronność - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Wiceszef MON o zbrojeniach

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek powiedział w środę na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że tegoroczny budżet na armię, obejmujący też Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, wynosi 4,2 proc. PKB - ponad 150 miliardów złotych.

Czytaj także:

Sprawdzamy, czy podpisane dotychczas kontrakty realizują tę modernizację krok po kroku, czy nie było w tych działaniach chaosu. W żadnym przypadku nie mówimy teraz o działaniach związanych z wycofywaniem się z czegokolwiek. Projekty, które zostały zakontraktowane, są interesujące, ale trzeba się im dokładnie przyjrzeć. Chcemy to wszystko spokojnie sprawdzić i przygotować takie wyposażenie dla polskiej armii, aby wojsko miało pełną gotowość operacyjną - mówił wiceszef MON.

- Obrona narodowa to nie jest działanie o charakterze łupu wojennego. To jest umiejętne wykorzystywanie wszystkich możliwości, które się pojawiają, żeby armię unowocześnić - dodał.

[WIDEO] Wiceszef MON gościem Programu 3 Polskiego Radia

ms/IAR/Beata Płomecka

Polecane

Wróć do strony głównej