Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Co się zmieni?
Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma na celu ochronę małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy.
2024-02-15, 02:15
Zmieniają się przepisy dotyczące wysłuchania dziecka. Poza określonymi wyjątkami będzie ono mogło nastąpić raz w toku postępowania. Dziecko, które padło ofiarą przestępstwa, a nie może w sądzie występować w jego imieniu rodzic, będzie miało wyznaczonego reprezentanta.
Ponadto przedszkola, szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, czy podmioty świadczące usługi turystyczne mają wdrożyć określone standardy. Chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Tzw. ustawa Kamilka. Co warto wiedzieć?
Do pracy związanej edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, czy uprawianiem sportu przez dzieci i młodzież będą mogły być dopuszczone osoby zweryfikowane przy użyciu rejestru przestępców seksualnych.
Nowelizacja dała ministrowi sprawiedliwości uprawnienie do powołania Zespołu ds. Ochrony Małoletnich. W jego skład będą wchodzić m.in. przedstawiciele instytucji rządowych, środowisk naukowych, organizacji pozarządowych czy kościołów.
REKLAMA
Posłuchaj
Zmiany zakładają także wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review, czyli obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec dzieci.
- Nauczyciel miał molestować dwie 12-latki. Policja bada sprawę
- Bulterier zaatakował 2-miesięczną dziewczynkę, dziecko zmarło. Ekspert o powodach agresji zwierząt
- Setki tysięcy dzieci-żołnierzy na całym świecie. "Ofiary niezwykłej brutalności"
Projekt ustawy został złożony w Sejmie wiosną ubiegłego roku po tragicznej śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma.
Chłopiec zmarł na początku maja 2023 r.
REKLAMA
IAR/pb
REKLAMA