more_horiz
Wiadomości

Na Marsie odkryto jezioro. Prawdopodobnie jest w nim woda

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 17:06
Jezioro znajduje się pod półtorakilometrową pokrywą lodu. Naukowcy twierdzą, że można w nim znaleźć wodę w stanie ciekłym.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: tj.blackwell via Foter.com / CC BY-NC

Znaleziska dokonał MARSIS, przyrząd badający planetę nawet kilka kilometrów pod powierzchnią. W okresie od maja 2012 do grudnia 2015 badał on Planum Australe, równinę na południu Marsa. Znajduje się tam czapa lodowa na południowym biegunie planety. To właśnie pod nią jest znalezione jezioro, które przypomina podobne zbiorniki na Ziemi, na przykład pod powierzchnią Grenlandii.

O odkryciu donieśli naukowcy z Włoskiej Agencji Kosmicznej w publikacji w magazynie Science. Według nich dane które dostarczył MARSIS dowodzą o "stabilnym obiekcie z ciekłą wodą". Jezioro rozciąga się na 20 kilometrów. Badacze szacują jego głębokość na minimum jeden metr.

Dotychczas były pewne ślady obecności wody na Marsie, ale nigdy nie znaleziono stałego jej zbiornika.

msze/BBC/CNN


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
rozwiń zwiń