X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybuch metanu w kopalni w Karwinie. Premier Czech: to wielka tragedia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 02:26
W kopalni w czeskiej Karwinie doszło do wybuchu metanu. W wyniku eksplozji zginęło 13 górników, w tym 11 Polaków i 2 Czechów - poinformowali w piątek rano przedstawiciele władz kopalni. 
Audio
  • Ivo Czelehovsky, rzecznik firmy OKD, właściciela kopalni o wybuchu w Karwinie (IAR/TVP Info)
Kopalnia w czeskiej Karwinie
Kopalnia w czeskiej KarwinieFoto: PAP/EPA/LUKAS KABON

Premier Czech Andrej Babisz napisał, że wypadek jest wielką tragedią. We wpisie na Twitterze złożył kondolencje bliskim ofiar. - Jestem w kontakcie z pracującymi na miejscu ratownikami. Jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej pomocy, swoją pomoc zaoferował też polski premier. W tej chwili pozostaje nam wiara i modlitwa - napisał.

Większość poszkodowanych górników w wybuchu metanu w czeskiej Karwinie to Polacy - poinformował w wypowiedzi dla TVP Info Ivo Czelehovsky, rzecznik firmy OKD, właściciela kopalni. Najciężej ranni zostali przetransportowani do pobliskich szpitali. - Trzy osoby trafiły do szpitali, siedmiu górników zostało na miejscu opatrzonych przez lekarzy - powiedział Czelehovsky.

- Polscy ratownicy dotarli na miejsce wypadku w kopalni w Karwinie. Pierwsza grupa ratowników (6 osób) przystąpiła do akcji ratowniczej i właśnie zjeżdża na miejsca zdarzenia - napisała na Twitterze rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

O wyjeździe polskich ratowników do Czech informował wcześniej premier Mateusz Morawiecki. - Rozmawiałem przed chwilą telefonicznie z Premierem Czech. Najlepsi czescy ratownicy biorą udział w akcji ratowniczej w kopalni w Karwinie. Polscy ratownicy są w drodze do Czech - napisał na Twitterze szef rządu.

Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie jest w czeskiej Karwinie i spotkał się z dyrekcją kopalni. Pozostaje też w kontakcie z rodzinami poszkodowanych. Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze. - Łączymy się w bólu z rodzinami oraz bliskimi ofiar katastrofy - napisano.

Do katastrofy górniczej doszło o godzinie 17.16 w czwartek. Pracę w kopalni przerwano i rozpoczęto akcje ratowniczą. Przyczyną tragedii było zapalenie się metanu, który zniszczył kilka podziemnych stanowisk pracy górników. Przeprowadzono ewakuację wszystkich pracowników. Udzielono pomocy lekarskiej trzem osobom, które z poparzeniami zostały przewiezione do szpitali.

Eksploatacja węgla w kopalni określanej jako CSM (dawniej kopalnia Młodzieży Czechosłowackiej) rozpoczęła się w 1968 r. i aktualnie należy do Kopalni Ostrawsko – Kawińskiej, która jest jedyną kopalnią węgla kamiennego w Czechach.

aj

Czytaj także

Wybuch metanu w czeskiej kopalni: polscy ratownicy w Karwinie. Trwa akcja ratunkowa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 02:01
Pierwsza sześcioosobowa grupa ratowników górniczych z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu przystąpiła do akcji ratunkowej w kopalni w czeskiej Karwinie, gdzie doszło do wybuchu metanu. W wyniku eksplozji zginęło pięć osób, ośmiu górników jest rannych, a dziesięciu poszukiwanych. 22 z tych osób to Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o katastrofie górniczej w Karwinie: to wielka tragedia dla Polaków i Czechów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 08:00
"Wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów" - napisał w piątek rano na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń