X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czechy: stan zdrowia rannych górników bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 13:04
Stan zdrowia dwóch polskich górników rannych w ubiegłotygodniowym wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie pozostaje bez zmian. Jeden z nich nadal jest w stanie krytycznym - poinformowała Czeska Telewizja. Obaj przebywają w szpitalu w Ostrawie.
Do wybuchu metanu doszło w kopalni Stonava w czeskiej Karwinie
Do wybuchu metanu doszło w kopalni Stonava w czeskiej KarwinieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W wypadku, co którego doszło 20 grudnia po godz. 17.00, zginęło 13 górników - 12 Polaków i Czech. W chwili wybuchu znajdowali się 800 metrów pod powierzchnią ziemi. Dziesięciu polskich górników zostało rannych, większość z nich opatrzono na terenie kopalni.

W nocy na miejsce przybyli polscy ratownicy górniczy, którzy wspomagali czeskich kolegów w akcji ratowniczej. Następnego dnia rano do kopalni przybyli premierzy Polski i Czech - Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz. Szef polskiego rządu, który odwiedził też rannych górników w szpitalu, zapewnił, że rodziny ofiar oraz poszkodowani mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony państwa.

W pomoc rodzinom ofiar włączyło się Polskie Radio - zarząd publicznej rozgłośni zdecydował o przekazaniu na ich rzecz wszystkich wpływów uzyskanych z reklam emitowanych w niedzielę 23 grudnia.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w związku z tragedią niedziela była dniem żałoby narodowej. Dzień po wypadku, podczas posiedzenia także posłowie czeskiego parlamentu oddali hołd ofiarom katastrofy. Zorganizowano też zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci ofiar katastrofy.

Ruszyło śledztwo

W sobotę w południe w całych Czechach zabrzmiały syreny Okoliczności tragedii wyjaśnia komisja, do której czeska strona zaprosiła przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Szef WUGu Adam Mirek powiedział Radiu Katowice, że zasadnicze prace komisji rozpoczną się po oględzinach miejsca zdarzenia. Już po zakończeniu akcji poszukiwawczej w kopalni komisja sprawdzi między innymi czy czujnik metanu był w odpowiednim miejscu oraz jaka jest skala zniszczeń. Wcześniej sprawdzi dokumenty, raporty i mapy, zabezpieczone przez czeski urząd górniczy.

Śledztwo w sprawie śmierci górników wszczęła z polskiej strony Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Postępowanie powierzono Wydziałowi Kryminalnemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W kopalni w Karwinie, w miejscach nieobjętych wybuchem, wznowiono dziś prace. Według różnych szacunków po czeskiej stronie pracuje w kopalniach kilka tysięcy Polaków. 

tjak

Czytaj także

Tragedia w kopalni w Karwinie. Niedziela w Polsce dniem żałoby narodowej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 22:00
W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, z kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, zostało opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch w kopalni w Karwinie. Emocjonalna reakcja ojca górnika

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 11:18
- Byliśmy tu w nocy o godzinie 11. Nie wiedzieli nic i nic nie chcieli powiedzieć. Ktoś wyszedł, po czesku mówił i my go nie rozumieliśmy. Przyjechałem bo chciałem mieć potwierdzenie, że mój syn nie żyje - powiedział ojciec jednego z górników, którzy znaleźli się pod ziemią w kopalni w czeskiej Stonavie. W czwartek doszło tam do wybuchu metanu. 13 górników poniosło śmierć, 12 z nich miało obywatelstwo polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w kopalni w Karwinie. Jeden z rannych w stanie krytycznym

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 15:09
Nie zmienia się stan polskiego górnika, ciężko rannego w katastrofie w kopalni w Karwinie. Mężczyzna, który leży w szpitalu w Ostrawie, jest w stanie krytycznym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żałoba narodowa w całej Polsce. Hołd dla górników, którzy zginęli w kopalni w Karwinie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 12:00
W niedzielę o północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa w Karwinie. Ratownicy opanowali pożar, odnaleziono trzy ciała

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 13:00
Ratownicy, którym udało się w niedzielę spenetrować fragment rejonu katastrofy w kopalni CSM Stonawa, odnaleźli i wydobyli na powierzchnię ciała trzech zabitych przez wybuch metanu polskich górników. Dalsza penetracja wyrobiska nie jest możliwa z powodu panujących tam trudnych warunków. Rejon zostanie otamowany. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czechy: trwa zbiórka na rodziny ofiar katastrofy w Karwinie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 20:49
W Czechach zebrano już około pół miliona koron, czyli prawie 83 tysiące złotych, na pomoc dla rodzin ofiar katastrofy w Karwinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w kopalni Stonawa. Wstrzymano próby wydobycia ciał zmarłych górników

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 06:30
W kopalni Stonawa koło Karwiny próby wydobycia ciał zmarłych górników zostały na razie wstrzymane. W czwartek w wyniku wybuchu metanu, a następnie pożaru w kopalni śmierć poniosło 12 polskich górników i jeden Czech. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopalnia w Stonawie wznowi wydobycie po świętach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 13:08
W czwartek 27 grudnia zostanie wznowione wydobycie węgla w części kopalni w Stonawie, niezniszczonej w katastrofie przed czterema dniami. Wskutek wybuchu metanu zginęło wtedy 13 górników, w tym 12 Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karwina: Polacy i Czesi odwiedzają miejsce katastrofy. "Tyle możemy zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 13:43
Polacy i Czesi zapalają w środę znicze i modlą się przed kopalnią CSM w czeskiej Karwinie nieopodal granicy z Polską. To zarówno bliscy ofiar czwartkowej katastrofy, jak i ludzie związani z górnictwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wznowienie wydobycia w kopalni CSM koło Karwiny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 11:30
W czeskiej kopalni CSM w Stonawie koło Karwiny, gdzie przed tygodniem zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków, wznowiono wydobycie węgla - powiedział w czwartek agencji CTK rzecznik Kopalń Ostrawsko-Karwińskich (OKD) Ivo Czelechovsky.
rozwiń zwiń