X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tajfuny, trzęsienia ziemi, pożary, erupcje wulkanów. Kataklizmy w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 16:33
Rok 2018 przyniósł wiele katastrof naturalnych. Wystąpiły tajfuny, trzęsienia ziemi, pożary i wreszcie erupcje wulkanów. PolskieRadio24.pl przygotowało zestawienie największych kataklizmów w mijającym roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

Tsunami w Indonezji grudzień

Gwałtowna erupcja wulkanu położonego w Cieśninie Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra spowodowała zapadnięcie się krateru i wstrząsy dna morskiego. 

Powstałe w ten sposób fale tsunami o wysokości dochodzącej do 5 metrów zaatakowały wybrzeża obu wysp. Zginęło, co najmniej 430 osób, 1500 odniosło obrażenia a 22 tysiące straciło dach nad głową.

Pożary w Kalifornii listopad

Pożar wybuchł u podnóża gór Sierra Nevada. Nadal nieznana jest jego przyczyna. Spłonęło ponad 15 tysięcy budynków. Ogień wyrządził zniszczenia na obszarze ponad 60 tysięcy hektarów.

Zginęło 91 osób.

Huragan Michael październik

Spustoszył tereny południowej części atlantyckiego wybrzeża USA. Najbardziej ucierpiały stany Floryda, Wirginia oraz Karolina Północna i Południowa. Prędkość wiatru wyniosła 250 km/h.

Zginęło, co najmniej 29 osób.

Trzęsienie ziemi i tsunami w Indonezji wrzesień

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 stopni w skali Richtera nawiedziło wyspę Celebes na Oceanie Spokojnym. Kataklizm dotknął 2,4 mln osób.

Zginęły ponad 844 osoby.

Huragan Florence wrzesień

Huragan Florence uderzył we wschodnie wybrzeże USA. Mocno ucierpiały Karolina Północna i Karolina Południowa. Siła wiatru wynosiła do 150 km/h. Zginęły, co najmniej 42 osoby.

Super Tajfun Mangkhut wrzesień

Tajfun zaatakował Guam, Wyspy Marshalla, Filipiny i południowe Chiny. Prędkość wiatru wynosiła 150 km na godzinę, a prędkość podmuchów dochodziła do 210 km/h. Śmierć poniosło, co najmniej 69 osób.

Burza tropikalna Lane sierpień

Początkowo był to huragan. Po osłabnięciu przekształcił się w burzę tropikalną. Towarzyszyły jej porywisty wiatr, dochodzący nawet do 180 kilometrów na godzinę oraz ulewne deszcze. Nikt nie zginął.

Pożary lasów w Kalifornii lipiec

Rekordowo wysokie temperatury w połączeniu z suchą roślinnością doprowadziły do ​​17 pożarów. Spłonęło ponad 760 hektarów lasu. Łącznie zginęło ponad 100 osób, w tym 6 strażaków.

Powódź w Japonii lipiec

W pierwszym tygodniu lipca 2018 r. ulewne deszcze w południowo-zachodniej Japonii doprowadziły do ​​niszczycielskich powodzi i lawin błotnych. Ewakuowano blisko 2 mln osób. Zginęło ponad 140 osób.

Wybuch wulkanu Fuego w Gwatemali czerwiec

Nieoczekiwana erupcja dotknęła ponad 2 miliony osób. Góra Fuego jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na kontynencie. Popioły pokrywały budynki, samochody i drzewa. Zginęło ponad 30 osób.

Wybuch wulkanu Kilauea maj

Doszło do małych pęknięć i trzęsień ziemi, prowadzących ostatecznie do ogromnej erupcji. Przeprowadzono ponad 1700 ewakuacji. Nikt nie zginął.

Sztorm tropikalny Alberto maj

Żywioł zaatakował południowo-wschodnie Stany Zjednoczone - Florydę Zachodnią. W ciągu dwóch dni ponad 30 tysięcy osób było odciętych od energii elektrycznej. Śmierć poniosły 2 osoby.

Burze piaskowe w Indiach maj

Miały miejsce w zachodnich i północnych Indiach. Silny wiatr i burze doprowadziły do śmierci ponad 125 osób.

Cyklon Josie marzec

Tropikalna burza na wyspie Fidżi była przyczyną ponad 1800 ewakuacji. Śmierć poniosły 4 osoby.

Cyklon New England marzec

Obszary najbardziej dotknięte znajdowały się  pomiędzy Massachusetts i Waszyngtonem. Cyklony bombowe dotknęły także stany w Nowej Anglii (Maine, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, New Hampshire i Connecticut). Powodzie sparaliżowały połączenia komunikacyjne. Zginęło 9 osób.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei luty

Siła wstrząsów wyniosła 7,5 w skali Richtera. Zginęło ponad 160 osób.

Trzęsienie ziemi w Oaxaca luty

Ziemia zatrzęsła się z siłą 7,2 w skali Richtera. Trzęsienie dotknęło południowych wybrzeży Meksyku i miasta Meksyk. Nie było ofiar śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi w Hualien luty

Trzęsienie ziemi w Hualien na Tajwanie. Ponad 40 tysięcy domów straciło dostęp do wody. Siła wstrząsów wyniosła 6,4 w skali Richtera. Zginęło 17 osób.

Cyklon Friederike styczeń

Zaatakował Niemcy, Francję, Belgię, Holandię i Polskę. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów lotniczych z większości lotnisk. Zginęło ponad 13 osób.

Lawiny błotne w Montecito styczeń

Spowodowane przez ulewny deszcz po pożarze w Santa Barbara. Prawie 130 domów zostało zniszczonych. Zginęło 21 osób.

Pożar Thomas w Santa Barbara grudzień 2017 - styczeń 2018

Błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się pożarów sprzyjała wysuszona roślinność, praktyczny brak opadów i silne wiatry. W wyniku rozprzestrzeniania się pożaru zginęły 2 osoby.

ranker.com/PAP/ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak