more_horiz
Wiadomości

Koniec "sekretnych rozwodów". Nowe prawo w Arabii Saudyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:11
Sąd w Arabii Saudyjskiej będzie informować kobietę, jeśli mąż weźmie z nią rozwód. Do tej pory nie było takiego obowiązku. Nowe prawo ma wyeliminować przypadki tak zwanych "sekretnych rozwodów" - gdy mężczyzna rozwodził się z kobietą nie informując jej o tym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ra2studio

Dzięki przepisom, które dziś wchodzą w życie, kobiety mają mieć pewność co do swojego stanu cywilnego. Ma to znaczenie w przypadku ochrony praw - na przykład do alimentów. 

To kolejny krok w reformie ekonomicznej i społecznej następcy tronu Arabii Saudyjskiej księcia Salmana. W ubiegłym roku zniesiono zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety. Pozwolono im także na udział w meczach piłki nożnej na stadionach i pracę w zawodach do tej pory zarezerwowanych dla mężczyzn.

Saudyjki wciąż jednak bez pozwolenia lub obecności męskiego opiekuna - najczęściej męża, brata lub syna - nie mogą otrzymać paszportu, podróżować za granicę, wziąć ślubu, otworzyć konta w banku i zaplanować operacji w szpitalu.

Arabia Saudyjska ma jedno z najbardziej surowych wynikających z religii praw regulujących życie kobiet na Bliskim Wschodzie. Religią dominującą w kraju jest fundamentalistyczny ruch w ramach sunnickiego islamu - wahhabizm. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak