more_horiz
Wiadomości

Młoda Saudyjka prosi o pomoc. "Rodzina chce mnie zabić, bo nie wierzę w Boga"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 08:07
Ambasada Arabii Saudyjskiej w Tajlandii we wtorek zaprzeczyła doniesieniom mediów, jakoby władze w Rijadzie domagały się ekstradycji 18-letniej Saudyjki ubiegającej się w Tajlandii o azyl.
18-letnia Saudyjka Rahaf Mohammed Alkunun z funkcjonariuszami służb imigracyjnych
18-letnia Saudyjka Rahaf Mohammed Alkunun z funkcjonariuszami służb imigracyjnychFoto: EPA/THAI IMMIGRATION BUREAU HANDOUT

18-letnia Rahaf Mohammed Alkunun została zatrzymana w sobotę na lotnisku w Bangkoku, skąd zamierzała lecieć dalej do Australii, aby tam prosić o azyl. Po zatrzymaniu poprosiła w mediach społecznościowych o pomoc. Przekonywała, że w razie powrotu do Arabii Saudyjskiej grozi jej śmierć ze strony jej własnej rodziny, ponieważ uciekła i przyznała się, że nie wierzy w Boga. 

18-latka uważa, że rodzina zmuszała ją do modlitwy i przestrzegania religijnych nakazów, stosując wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną. W rozmowie z przedstawicielami organizacji praw człowieka Human Rights Watch powiedziała, że grożono jej śmiercią i bito, a po tym, gdy obcięła włosy, jej męscy krewni siłą więzili ją w pokoju przez pół roku. Kobieta poinformowała również, że została zatrzymana przez - jak sądzi - funkcjonariuszy służb kuwejckich i saudyjskich oraz że siłą zabrano jej paszport i dokumenty podróży, co HRW potwierdziła. 

W sprawę w poniedziałek zaangażowało się Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), którego przedstawiciele spotkali się tego dnia z szefem tajlandzkiej policji imigracyjnej oraz z samą Saudyjką. Po tych rozmowach władze tajlandzkie udzieliły kobiecie zgody na tymczasowy wjazd na terytorium kraju pod opieką UNHCR. 

Ta ONZ-owska agenda przekazała, że potrzebuje kilku dni na ocenę sytuacji Saudyjki i jej prośby o azyl, zaś szef policji imigracyjnej zapewnił, że Alkunun nie będzie zmuszana do wyjazdu wbrew swojej woli. 

Arabia Saudyjska znana jest z licznych restrykcji wobec kobiet; niezależnie od wieku pozostają pod opieką mężczyzn (na przykład ojca lub męża), którzy sprawują nad nimi władzę i podejmują ważne decyzje o ich losie, np. wydając im pozwolenia na podróż, zawarcie małżeństwa czy wyrobienie paszportu. Kobieta oskarżona o popełnienie zbrodni "obyczajowej" może zostać brutalnie ukarana przez rodzinę, a nawet zamordowana (tzw. zabójstwo honorowe).

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec "sekretnych rozwodów". Nowe prawo w Arabii Saudyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:11
Sąd w Arabii Saudyjskiej będzie informować kobietę, jeśli mąż weźmie z nią rozwód. Do tej pory nie było takiego obowiązku. Nowe prawo ma wyeliminować przypadki tak zwanych "sekretnych rozwodów" - gdy mężczyzna rozwodził się z kobietą nie informując jej o tym.
rozwiń zwiń