X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Turcji: słowa Boltona o gwarancjach Turcji dla Kurdów to "wielki błąd"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 19:05
Turcja odrzuca żądania Stanów Zjednoczonych w sprawie bezpieczeństwa dla Kurdów w Syrii. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że wysłannik amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa popełnił w tej sprawie "wielki błąd".
Audio
  • Turcja odrzuca zadania USA ws Kurdów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: shutterstock/Sasa Dzambic Photography

Według nieoficjalnych informacji, turecki prezydent odwołał zaplanowane na dzisiaj spotkanie z amerykańskim wysłannikiem Johnem Boltonem, który wraca już do Waszyngtonu.

Jeszcze w Izraelu, przed przylotem do Turcji John Bolton powiedział, że Stany Zjednoczone wycofają się z Syrii pod warunkiem, że Turcja zagwarantuje bezpieczeństwo kurdyjskim bojownikom w Syrii. Teraz turecki prezydent w przemówieniu do członków swojej partii odrzucił te żądania i określił słowa Boltona jako "wielki błąd". Dodał też, że przygotowania do interwencji wojskowej w północnej Syrii, gdzie znajdują się Kurdowie, zostały już zakończone.

John Bolton przyleciał do Ankary i spotkał się z przedstawicielami tureckich władz, ale nie doszło do rozmów z prezydentem Turcji ani z ministrem spraw zagranicznych. W drodze powrotnej do Stanów Zjednoczonych amerykański polityk twierdził, że nic się nie stało, bo rozmowa z tureckim prezydentem i tak nie została nigdy potwierdzona.

Te wydarzenia jeszcze bardziej komplikują sytuację w Syrii po niedawnym oświadczeniu prezydenta Donalda Trumpa. Jeszcze przed Świętami zapowiedział on natychmiastowe wycofanie dwóch tysięcy żołnierzy z Syrii. Spotkało się to z krytyką większości krajów świata, które argumentowały, że Waszyngton porzuca w ten sposób swoich bliskowschodnich sojuszników, w tym Kurdów. Doradcy Trumpa, w tym John Bolton, przekonywali, że do wycofania dojdzie ale pod pewnymi warunkami, a sam Trump zaprzeczył później swoim słowom, że wycofanie miałoby nastąpić natychmiast.

Kurdowie, zarówno mieszkający w Turcji jak i na terenie Syrii, są dla Ankary śmiertelnym wrogiem. Tureckie władze uważają ich za terrorystów i wielokrotnie dokonywały już akcji zbrojnych na terenie północnej Syrii, gdzie są kurdyjscy bojownicy. To właśnie Kurdowie uważani byli za najbardziej skutecznych w walce przeciwko radykałom z ISIS. Od kilku lat kurdyjskie oddziały w Syrii były wspierane przez USA i przez Zachód, ale zmieniło się to za czasów prezydentury Donalda Trumpa.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turcja odkłada zapowiedzianą ofensywę przeciwko syryjskim Kurdom

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:50
Prezydent Turcji ogłosił odroczenie zapowiadanej wcześnie ofensywy tureckich wojsk w północnej Syrii. Celem ofensywy ma być odepchnięcie jednostek kurdyjskich zajmujących pozycje na wschód od Eufratu.
rozwiń zwiń