X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Orędzie prezydenta USA: przysięgałem, że będę bronić naszego narodu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 06:20
Prezydent Donald Trump wygłosił telewizyjne orędzie na temat sytuacji na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Argumentował, że napływ nielegalnych imigrantów wywołuje kryzys humanitarny i zagraża bezpieczeństwu Amerykanów. Prezydent wezwał Demokratów, by zgodzili się na sfinansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem. 
Audio
  • Donald Trump wygłosił orędzie. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Donald Trump i Demokraci spierają się o mur na granicy. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Donald Trump wygłaszający orędzie
Donald Trump wygłaszający orędzieFoto: EPA/CARLOS BARRIA / POOL

Przemawiając z Gabinetu Owalnego Donald Trump wskazał na wysokie koszty społeczne słabego zabezpieczenia południowej granicy i nielegalnej imigracji. - Ameryka dumnie wita miliony legalnych imigrantów, którzy przybywają do naszego kraju i wnoszą wkład do społeczeństwa. Ale wszyscy Amerykanie płaca cenę nielegalnej migracji - mówił amerykański prezydent. Podkreślił, że przez południową granicę przemycane jest 90 procent kokainy, która dociera na amerykański rynek. Dodał, że przemycane są także broń oraz dzieci, które następnie są przedmiotem handlu i prześladowań. - Amerykanie nie są w stanie unieść tego ciężaru. Dlatego powinniśmy wybudować ten mur - oświadczył Trump. 

Trump przypomniał też, że amerykańskie służby aresztowały 266 tysięcy osób, które przedostały się nielegalnie przez granicę, a następnie dopuściły się przestępstw w USA. Amerykański przywódca powołał się na kilka przykładów morderstw, dokonanych przez nielegalnych migrantów. - Mówię, aby każdy wyobraził sobie, że ginie ktoś z jego rodziny - mąż, żona, ojciec lub syn. Naszym obowiązkiem jest chronienie Amerykanów. Przysięgałem, że będę bronił naszego narodu i zamierzam to robić - podkreślił Donald Trump. 

Politycy grodzą domy

Sytuację na południowej granicy USA Donald Trump określił mianem "kryzysu humanitarnego". Przekonywał, że na granicy z Meksykiem musi powstać fizyczna bariera. - Niektórzy sugerują, że bariera jest niemoralna. Dlaczego zatem bogaci politycy budują ogrodzenia wokół swoich domów? Budują je nie dlatego, że nienawidzą osób na zewnątrz ale dlatego, że kochają tych, którzy są w środku - argumentował amerykański prezydent. Wypomniał Demokratom, że w przeszłości popierali budowę muru na granicy z Meksykiem ale zmienili zdanie po jego zwycięstwie wyborczym. 

usa 1200 pap.jpg
Negocjacje ws. zawieszenia rządu w USA. Donald Trump: niewiele zrobiono

Prezydent USA wyjaśnił, że projekt budowy muru został opracowany we współpracy z ekspertami ds. bezpieczeństwa, którzy oszacowali, że konstrukcja będzie kosztować 5,7 mld dolarów. - To byłby mur stalowy - powiedział Trump - ta kwota zostałaby spłacona pośrednio w wyniku nowych umów handlowych, które podpisaliśmy z Meksykiem.  

Kontrolujący Izbę Reprezentantów Demokraci odrzucili postulat Donalda Trumpa przeznaczenia 5 miliardów 700 milionów dolarów na budowę bariery na granicy z Meksykiem. Spór o finansowanie budowę muru na południowej granicy Stanów Zjednoczonych doprowadził do nieuchwalenia prowizorium budżetowego i częściowego zawieszenia pracy administracji federalnej. Demokraci przekonują, że kryzys został sztucznie wywołany przez prezydenta Donalda Trumpa i wzywają go do oddzielenia kwestii budżetowych od sprawy zabezpieczenia południowej granicy. 

"Trump sam wywołał kryzys"

W osobnym wystąpieniu Demokraci oskarżyli Donalda Trumpa o to, że sam wywołał kryzys by spełnić swoją główną obietnicę wyborczą. Senator Charles Schumer dał do zrozumienia, że prezydent na budowę muru pieniędzy nie dostanie. - Symbolem Ameryki powinna być Statua Wolności a nie dziewięciometrowy mur - powiedział senator argumentując, że ogrodzenie na granicy byłoby kosztowne i nieskuteczne. Demokraci wezwali prezydenta by odblokował działalność administracji państwowej. 

- Prezydent posługuje się dezinformacją, próbuje stworzyć atmosferę strachu, a jego słowa są wynikiem braku analizy - powiedziała Nancy Pelosi, która w Izbie Reprezentantów zasiada z ramienia Partii Demokratycznej, a przewodniczącą izby niższej została 3 stycznia. - My chcemy ten problem rozwiązać i już pierwszego dnia funkcjonowania nowego Kongresu przedstawiliśmy naszą propozycję. Trzeba przypomnieć, że budowę muru, według Trumpa, miał sfinansować Meksyk, który jednak nie zgodził się na to. Amerykanie także na to nie zgodzą się, ponieważ prezydent ma obsesję na punkcie muru i chce, aby nasi podatnicy sfinansowali tę budowę. - podkreśliła Pelosi, która wraz z Chuckiem Schumerem przemawiała tuż po Donaldzie Trumpie, a jej słowa także transmitowane było przez największe stacje telewizyjne w USA. 

- Donald Trump doprowadził do częściowego zawieszenia rządu i w ten sposób robi z narodu amerykańskiego zakładników. A przecież kobiety i dzieci, które próbują przekroczyć naszą południową granicę, nie są zagrożeniem dla naszego kraju - przekonywała przewodnicząca Izby Reprezentantów. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: były prawnik Trumpa, Michael Cohen, skazany na trzy lata więzienia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 19:55
Były osobisty prawnik prezydenta Donalda Trumpa, Michael Cohen, został w środę skazany na trzy lata więzienia, m.in. za opłacenie w czasie kampanii wyborczej milczenia kobiet, które miały mieć romanse z Trumpem, oraz złożenie fałszywych zeznań w Kongresie USA.
rozwiń zwiń