more_horiz
Wiadomości

Ekspert: Nord Stream 2 to projekt antyeuropejski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:50
Budowa nitki przez Bałtyk idzie zgodnie z planem. Obecnie jest gotowych około 400 km gazociągu. – To projekt antyeuropejski. Stanie się on kolejnym czynnikiem nacisku geopolitycznego. Nie tylko na Ukrainę, ale przede wszystkim na Europę Środkowo-Wschodnią – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, ekspert do spraw bezpieczeństwa energetycznego, były wiceprezes spółki PGNiG.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ksanawo

- Rok 2019 jest kluczowy z punktu widzenia realizacji politycznego projektu niemiecko-rosyjskiego. Jest już uruchomiona pierwsza nitka Nord Stream. To 55 mld m sześć. surowca, który trafia na rynek Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że import cały czas wzrasta. Druga nitka to kolejne 55 mld m sześć. – podkreślił Janusz Kowalski. Wspomniał także o istniejącym już gazociągu OPAL, który biegnie wzdłuż polsko-niemieckiej granicy oraz gazociągu EUGAL, który ma być wkrótce budowany.

Zdaniem gościa PR24  "w sposób absolutnie zaplanowany, strategiczny i konsekwentny" Rosja realizuje plan odcięcia Ukrainy od możliwości zarabiania na tranzycie rosyjskiego surowca. - Przez co Ukraina straci 2 – 3 mld dolarów dochodów i oczywiście stanie się to kolejnym czynnikiem nacisku geopolitycznego. Nie tylko na Ukrainę, ale przede wszystkim na Europę Środkowo-Wschodnią – zaznaczył ekspert.

- Rok 2019 jest o tyle istotny, że w tym roku wygasa umowa przesyłowa rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Planowane jest również uruchomienie nitki numer 2 rosyjsko-niemieckiego gazociągu – dodał Janusz Kowalski.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla "Handelsblatt": Nord Stream 2 zabija Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 20:08
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz skrytykował w wywiadzie dla niemieckiego dziennika ekonomicznego "Handelsblatt" gazociąg Nord Stream 2. Jego zdaniem, projekt zagraża bezpieczeństwu Ukrainy oraz jest objawem antyeuropejskiego stanowiska Niemiec. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki dziennik: specjalistyczne firmy budujące Nord Stream 2 na celowniku USA

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 12:56
Departament Stanu USA opracowuje plan sankcji przeciwko specjalistycznym firmom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2 - ustalił gospodarczy dziennik "Handelsblatt". Rząd RFN jest wyraźnie zaniepokojony.
rozwiń zwiń