more_horiz
Wiadomości

W stronę USA ruszy kolejna karawana migrantów z Hondurasu?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 07:05
"Nie ma właściwego momentu" by nielegalnie emigrować - powiedział w piątek Bartolo Fuentes, uważany za organizatora karawany migrantów, która w październiku 2018 wyszła z San Pedro Sula w Hondurasie, zapytany o kolejną karawanę, która najprawdopodobniej wyruszy 15 stycznia.
Imigrantki z Hondurasu podczas podróży w kierunku USA
Imigrantki z Hondurasu podczas podróży w kierunku USAFoto: shutterstock/Vic Hinterlang

Jak podało EFE, władze "nie potwierdziły (informacji o kolejnej karawanie), ani jej nie zaprzeczyły".

- Nigdy nie jest odpowiedni moment na wyjazd, na opuszczenie kraju, pozostawienie rodziny, oddzielenie się od swej społeczności - powiedział dziennikarzom Fuentes, jeden z domniemanych organizatorów ubiegłorocznej karawany migrantów.

Fuentes poinformował, że spotkał się z przedstawicielami władz meksykańskich, a także z organizacjami broniącymi praw człowieka, których nazw nie podał, a podczas spotkania poruszono temat migracji "uporządkowanej i bezpiecznej".

Fuentes dodał, że "wielu (migrantów) straciło życie podczas przeprawy", a inni "żyją, lecz ze olbrzymimi traumami, po tym jak na nich napadano, wymuszano haracze, gwałcono".

Ok. 9000 migrantów, w większości obywateli Hondurasu wyruszyło w październiku 2018 z San Pedro Sula w kierunku USA. Obecnie ok. 7000 osób znajduje się w meksykańskich miastach Mexicali i Tijuana.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak