more_horiz
Wiadomości

Francja przygotowuje się na kolejne protesty "żółtych kamizelek"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:17
Francja przygotowuje się na kolejną akcję protestacyjną przeciwko polityce finansowej rządu, tak zwanych "żółtych kamizelek". Siły porządkowe obawiają się potężnych rozrób bo w ruchu protestacyjnym do głosu doszły najbardziej radykalne siły wspierane przez skrajne ugrupowania lewicowe i prawicowe.
Protest żółtych kamizelek we Francji
Protest "żółtych kamizelek" we FrancjiFoto: EPA/IAN LANGSDON

Władze zmobilizowały 80-siąt tysięcy funkcjonariuszy w całym kraju - kilka tysięcy w Paryżu. Bo to stolicę "żółte kamizelki" wyznaczyły sobie jako miejsce dziewiątego aktu protestów. Drugim takim miastem jest Bourges, jako symbolicznie położone w centrum Francji.

Jednak prefekt tego regionu zakazał jakichkolwiek demonstracji w śródmieściu tej miejscowości. Także minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner zapowiedział, w skali całego kraju, surowe kary dla rozrabiaczy. Według kontrwywiadu wewnętrznego do ruchu "żółtych kamizelek" trafili ultrasi z różnych stron sceny politycznej, od skrajnej prawicy, poprzez anarchistów po "lewaków".

MSW przyznaje, że nie udało się zidentyfikować wszystkich uczestników manifestacji, których teraz obowiązuje całkowity zakaz zakrywania twarzy. Demonstrowanie w kominiarkach jest traktowane jako przestępstwo i grozi za to kara więzienia. 

Według policji sprawcami rozrób nie są amatorzy, lecz zawodowcy chcący wykorzystać protesty "żółtych kamizelek" by doprowadzić do destabilizacji V-tej Republiki. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak