more_horiz
Wiadomości

Wotum nieufności dla Theresy May. Brytyjscy politycy zabierają głos

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:35
Nieformalny koalicjant Konserwatystów zapowiada, że będzie bronił Theresy May, pierwsza minister Szkocji apeluje o wstrzymanie brexitu, a przedstawiciele prawego skrzydła Partii Konserwatystów sugerują, że rozwiązaniem będzie twardy brexit. 
Audio
  • Reakcje na brexitową porażkę T. May i wniosek o wotum nieufności. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Theresa May
Theresa May Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Wiele wskazuje na to, że Theresa May przetrwa dzisiejsze głosowanie. - Zagłosujemy razem z rządem. Nie chcemy zmiany gabinetu, tylko zmiany polityki - deklarował w wypowiedzi dla BBC Sammy Wilson rzecznik Demokratycznej Partii Unionistycznej ds. brexitu.

W podobnym tonie wypowiada się eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej. Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała działania na rzecz opóźnienia brexitu i powtórzenia referendum.

Boris Johnson podkreślił, że powinna być brana pod uwagę opcja twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Głosowanie nad wotum nieufności zostanie przeprowadzone w środę wieczorem. Jeżeli Theresa May utrzyma stanowisko plan brexitowy przedstawi najpóźniej w poniedziałek.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jolanta Szymańska: Theresę May czeka kolejna potyczka o premierostwo

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 20:23
- Jeśli Theresa May nie wygra tego głosowania, będzie mogła zaproponować jakiś alternatywny plan. Pytanie czy jest na to przygotowana - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski parlament przeciwny umowie o wyjściu z Unii Europejskiej. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 21:21
- To sygnał, że ta umowa nie jest akceptowana przez parlament - mówił profesor Tomasz Grzegorz Grosse (Instytut Europeistyki UW). -  Część deputowanych będzie naciskała na kolejne referendum - stwierdził dr Krzysztof Winkler (UW). Goście PR24 komentowali porażkę Theresy May w głosowaniu nad umową o wyjściu w UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak umowy, debata nad wotum nieufności. Trudna sytuacja Theresy May

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 07:00
Dziś odbędzie się głosowanie ws. wotum nieufności wobec gabinetu Theresy May. Wniosek o odwołanie premier złożył lider opozycji Jeremy Corbyn. To efekt porażki szefowej rządu - Izba Gmin zagłosowała przeciw rządowemu projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
rozwiń zwiń