more_horiz
Wiadomości

Dobromir Sośnierz: UE jest narzędziem hegemonii niemieckiej. Poza Wspólnotą też jest życie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 17:38
- Unia Europejska ewidentnie zmierza do tego, żeby stać się jednym państwem i jest narzędziem hegemonii niemieckiej w Europie. Wyrwanie się z tego uścisku jest jeszcze możliwe na jako takich warunkach. Ale z każdym rokiem będzie trudniej – powiedział w Polskim Radiu 24, odnosząc się do Brexitu, eurodeputowany partii Wolność Dobromir Sośnierz.
Audio
Dobromir Sośnierz
Dobromir Sośnierz Foto: PAP / Leszek Szymański

We wtorkowym głosowaniu członkowie Izby Gmin odrzucili wynegocjowane porozumienie z unijnymi urzędnikami dotyczące warunków, na jakich Wielka Brytania miałaby opuścić Wspólnotę. Według wielu komentatorów bardzo prawdopodobnym rozwiązaniem jest tak zwany twardy Brexit, czyli wyjście z UE w pierwotnie przyjętym terminie (29 marca), bez żadnych ustaleń.

- Myślę, że Unia Europejska sama nie wie do końca jak dobrze wyjść z tej sytuacji. Z jednej strony oni chcieliby się pozbyć Wielkiej Brytanii. Niemcom i Francuzom jest to na rękę, bo w tym momencie całkowitą hegemonię będzie miał ten duet państw. Wielka Brytania to duży kraj, niezależny, mający swoje tradycje, chadzający własnymi ścieżkami, a także dobrze ułożony z Ameryką. Unia chętnie by się go pozbyła. A z drugiej strony nie może pozwolić, żeby Wielka Brytania opuściła Wspólnotę na dobrych warunkach. Bo kiedy w innych krajach ludzie zobaczą, że poza Unią jest życie, może nawet nie najgorsze, to mogą chcieć pójść tą samą drogą – powiedział w Polskim Radiu 24 Dobromir Sośnierz.

Jego zdaniem elity europejskie "starają się przeczołgać Wielką Brytanię". -  Dać jej ciężkie, upokarzające warunki Brexitu, destabilizować sytuację, żeby inni nie chcieli iść w jej ślady. Z drugiej strony ten Brexit nie przeszedł jakąś wielką przewagą głosów. Może się to skończyć "odwróceniem". Nie wiem czy unijne elity będą z tego zadowolone, jeśli w Wielkiej Brytanii w końcu zwycięży – pod wpływem tych niepokojów i ciągłego "czołgania" tego państwa – opcja pozostania w Unii Europejskiej – podkreślił europoseł.

Jak zaznaczył kwestia Brexitu z punktu widzenia "świadomej części społeczeństwa brytyjskiego" to walka o niepodległość. - To walka o to, żeby wyjść z Unii zanim będzie za późno. Wspólnota ewidentnie zmierza do tego, żeby stać się jednym państwem i jest narzędziem hegemonii niemieckiej w Europie. Wyrwanie się z tego uścisku jest jeszcze możliwe na jako takich warunkach. Z każdym rokiem będzie trudniej. Oczywiście nie wszyscy właściwie to diagnozują. Nie wszyscy z właściwych powodów chcą opuszczać Unię – podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej tematów w całej audycji.

Rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 16.15

Zobacz także

Zobacz także