more_horiz
Wiadomości

Facebook usunął kolejne strony związane z operacjami informacyjnymi Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:11
Facebook usunął dalsze 364 strony, grupy i profile w głównym serwisie koncernu i na Instagramie, które wykorzystywane były przez Rosję do działań dezinformacyjnych - poinformował w czwartek szef polityki cyberbezpieczeństwa koncernu Nathaniel Gleicher na blogu firmowym.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Według Gleichera kontrolowane przez Rosję strony i profile w należących do Facebooka usługach działały w ramach dwóch oddzielnych operacji informacyjnych, z których jedna wycelowana była w wiele krajów leżących w Europie Wschodniej, druga zaś wymierzona była bezpośrednio w Ukrainę. Konta, które prowadziły działalność w krajach bałtyckich, Azji Centralnej, na Kaukazie i w państwach Europy Środkowej i Wschodniej miały być przypisane m.in. do pracowników rosyjskiej agencji informacyjnej Sputnik - napisał Gleicher.

Bazując na informacjach pochodzących od amerykańskich organów ścigania, koncern Marka Zuckerberga usunął dodatkowo 107 kont, grup i stron na Facebooku, a także 41 profili na Instagramie, które założone zostały w Rosji i działały w ramach operacji dezinformacyjnych na Ukrainie - podał przedstawiciel firmy. "Nie znaleźliśmy żadnych powiązań pomiędzy tymi dwiema operacjami, ale osoby stojące za nimi wykorzystywały podobne taktyki polegające na tworzeniu sieci kont celem zmylenia uwagi innych użytkowników i ukrycia tego, kim są i czym się zajmują" - poinformował amerykański koncern.

W ostatnich dwóch latach Facebook borykał się ze wzmożoną krytyką dotyczącą m.in. opieszałości w pracy nad narzędziami, które mogą pomóc w zwalczaniu działań propagandowych i ekstremizmu na platformie. Zarówno Facebook, jak i Twitter usunęły już miliony wpisów oraz wiele kont powiązanych z operacjami wpływu prowadzonymi przez Moskwę, Iran i inne podmioty, które uaktywniły się przed listopadowymi wyborami środka kadencji do Kongresu USA (midterm elections).  

dcz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Facebook Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Facebook-gate". Politycy wykorzystali dane milionów użytkowników popularnej sieci społecznościowej

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 15:44
Brytyjscy i amerykańscy politycy domagają się wyjaśnień od Facebooka i firmy Cambridge Analytica. Brytyjski dziennik "Guardian" ujawnił, że dane dziesiątków milionów użytkowników Facebooka zostały udostępnione bez ich zgody i wiedzy sztabom wyborczym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie media: Federalna Agencja Wiadomości zaskarżyła Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 17:57
Rosyjska Federalna Agencja Wiadomości (FAN), związana z oligarchą Jewgienijem Prigożynem, złożyła do sądu w Stanach Zjednoczonych skargę na Facebook za zablokowanie jej konta - poinformowały w środę rosyjskie media.
rozwiń zwiń