X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Umowa brexitowa odrzucona. Adrian Wachowiak: wśród Polonii da się wyczuć pewną nerwowość

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 17:05
- Obserwując tą dziwną niemoc w próbach osiągnięcia kompromisu ws. brexitu i całe to zamieszanie wokół, muszę stwierdzić, że nastroje Polaków uległy zmianie - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Adrian Wachowiak, politolog i dziennikarz (wyspaemigranta.co.uk) mieszkający w Wielkiej Brytanii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lazyllama

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia. W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania automatycznie opuści UE o północy z 29 na 30 marca bez umowy na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu UE.

W środę Izba Gmin odrzuciła z kolei złożony przez opozycyjną Partię Pracy wniosek o wotum nieufności dla rządu Partii Konserwatywnej. 

O możliwych scenariuszach i nastrojach wśród Polonii na Wyspach, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl mówił Adrian Wachowiak, politolog i dziennikarz (wyspaemigranta.co.uk) mieszkający w Wielkiej Brytanii.

czytaj więcej
brexit1.jpg
Jaki będą skutki brexitu? "Brytyjczycy sami odebrali sobie część rynku"

Demokracja  w wydaniu Brytyjczyków

- Trzeba powiedzieć, ze demokracja w wydaniu Brytyjczyków jest bardzo specyficzna. Jednego dnia premier Zjednoczonego Królestwa ponosi spektakularna klęskę, przegrywa głosowanie w najgorszym możliwym stylu (co samo w sobie przejdzie do historii brytyjskiego parlamentaryzmu), a dzień później wotum nieufności wobec tej osoby zostaje przez ten sam parlament odrzucony – powiedział Adrian Wachowiak.  Co to oznacza?

Jak twierdzi Adrian Wachowiak "po pierwsze, co narzuca się automatycznie, brytyjska klasa polityczna nie jest zadowolona z wynegocjowanej umowy - co w sumie było do przewidzenia, jednak skala stanowi mimo wszystko szok. Politycy zarówno partii rządzącej, jaki i opozycji zdecydowanie opowiedzieli się za wyrzuceniem na śmietnik "dealu" z Unią Europejską. Ale ta sama klasa polityczna uznała, ze premier May jest godna zaufania i dalej będzie stać na czele brytyjskiego rządu".

- Oczywiście to drugie głosowanie zostało rozstrzygnięte minimalna różnicą głosów, ale za parę lat nikt tego nie będzie pamiętał. Liczą się fakty: Brytyjczycy nie chcą tej umowy, ale chcą, by May pozostała premierem. Z punktu widzenia Europy takie zachowanie zdaje się mieć mało sensu, ale pokazuje, ze klasa polityczna na Wyspach dba przede wszystkim o własny interes – dodał Adrian Wachowiak.

Co będzie dalej? Możliwe scenariusze

Zapytany o możliwe scenariusze dziennikarz stwierdził że "nie postawi pieniędzy na żadna z możliwych opcji". - Być może będziemy mieli do czynienia z tzw. twardym brexitem, czego domagają się m. in. przeciwnicy May wewnątrz Partii Konserwatywnej, tj. opuszczaniem Wielkiej Brytanii Unii Europejskiej bez zdanej umowy - powiedział Adrian Wachowiak.

Adrian Wachowiak Chaos się pogłębia, czas ucieka, a odpowiedzi brak

Dziennikarz dodał, że "Drugą opcją zdaje się być opóźnienie daty brexitu, po to, by dać rządowi brytyjskiemu więcej czasu na dogadanie się z Brukselą" .

- Trzecią opcją zdaje się być drugie referendum. Tyle, że czasu na jego przeprowadzenie pozostaje coraz mniej, a wynik ewentualnego drugiego głosowania nie jest przesądzony. Chaos się pogłębia, czas ucieka, a odpowiedzi brak. Jedyne, co jest pewne, to bardzo ostra krytyka zachowania opozycji i jej szefa Corbyna, który nie tylko nie pomaga w znalezieniu konsensusu, ale podsyca konflikt - Dodał Adrian Wachowiak.

Nastroje wśród Polonii

Zapytany reakcję Polonii na ostatnie wydarzenia na Wyspach Adrian Wachowiak stwierdził, że "obserwując tą dziwną niemoc w próbach osiągnięcia kompromisu ws. brexitu i całe to zamieszanie wokół, zauważył, że nastroje Polaków uległy zmianie".

czytaj więcej
shutterstock theresa may 1200.jpg
Reakcje na brexitową porażkę T. May i wniosek o wotum nieufności

- Na początku, zaraz po referendum mieliśmy do czynienia z fala niechęci, czasami wręcz agresji. Liczba incydentów, w których Polacy byli ofiarami gwałtownie wzrosła. Dyplomatycznie mówiąc, nastroje nie były wtedy najlepsze, ale tak jak wtedy przewidziałem, to  było tylko chwilowe - powiedział.

Dodał, że "z czasem, kiedy rozpoczęły się negocjacje i zarówno strona europejska, jak i rząd brytyjski dążyły do prawnego uregulowania  statusu obywateli EU, w tym Polaków, po brexicie, większość Polaków mieszkających na Wyspach oswoiło się z myślą »rozwodu«. Teraz można zaobserwować pewną nerwowość".

- Sytuacja jest trudna do przewidzenia. Powoduje to frustrację samych Brytyjczyków, co z kolei powoduje niepewność wśród Polonii. Myślę że w długiej perspektywie brexit będzie czymś pozytywnym, bo Unia stoi na rozdrożu i nie bardzo wiadomo w jakim kierunku pójdzie, ale to niekończące się zamieszanie wyrządza wiele szkód: podkopuje zaufanie do państwa i przyczynia się do pogłębienia się podziałów w społeczeństwie. Chyba że w ogóle do brexitu nie dojdzie, w co osobiście wątpię - podsumował Adrian Wachowiak.

PAP/Karol Kozłowicz, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjska premier zostaje na stanowisku. Wotum nieufności odrzucone

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 00:00
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła złożony przez opozycyjną Partię Pracy wniosek o wotum nieufności dla rządu Partii Konserwatywnej. Premier Theresa May utrzymała się na stanowisku dzięki głosom północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP).
rozwiń zwiń