more_horiz
Wiadomości

Izrael: ukrzyżowany klaun McDonalda w muzeum w Hajfie. Po protestach władze nakazują jego usunięcie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 17:17
Po protestach władze Hajfy na północy Izraela nakazały usunięcie z wystawy w Muzeum Sztuki figury przedstawiającej klauna Ronalda McDonalda - symbol i maskotkę sieci restauracji. Postać została przedstawiona w sposób nawiązujący do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Władze Hajfy uznały, że obraża to uczucia chrześcijan. 
Skandaliczny element wystawy w muzeum w Hajfie
Skandaliczny element wystawy w muzeum w HajfieFoto: TWITTER.COM/NEW YORK DAILY NEWS

Burmistrz Einat Kalisch Rotem napisała w mediach społecznościowych, że praca fińskiego artysty Jani Leinonena zatytułowana "McJesus" zostanie usunięta z muzeum tak szybko jak to możliwe. Figurę można było oglądać od sierpnia - to część wystawy pod tytułem "Sacred Goods" ("Święte towary"), która w zamyśle jej twórców miała być krytyką "religii" i "konsumpcjonizmu" w społeczeństwie izraelskim. W jej ramach pokazano - w opinii wielu obraźliwe dla chrześcijan - przedstawienia najświętszych postaci i symboli wiary. 

Po tym, jak zdjęcia kontrowersyjnej pracy trafiły do mediów społecznościowych ,społeczność chrześcijańska zaczęła protestować. Policja twierdzi, że w trakcie demonstracji przed Muzeum Sztuki ranni zostali trzej funkcjonariusze. Dostępne w internecie filmiki pokazują, jak policja używa wobec zgromadzonych gazu łzawiącego i pocisków hukowych. 

We wspólnym oświadczeniu patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Ziemi Świętej potępili "nieodpowiedzialne i prowokujące obrazy, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki w Hajfie" i wezwali władze miasta - jako zarządcę muzeum - do bezzwłocznego usunięcia wszystkich obrazów obrażających chrześcijańską wiarę i tradycję. Oświadczyli, że chrześcijanie w Ziemi Świętej oczekują oficjalnych przeprosin zarówno ze strony władz miasta, jak i osób odpowiedzialnych za wystawę.

Wolność słowa a wyjątkowość Ziemii Świętej

Zwierzchnicy Kościołów podkreślili, że izraelskie prawo do wolności słowa i wypowiedzi nie może ignorować szczególnego charakteru Ziemi Świętej, a świętość trzech religii monoteistycznych powinna być zawsze poszanowana. Zauważyli, że obrażające uczucia religijne wystawy i zachowania przeszkadzają religiom w ich misji promowania tolerancji i współistnienia. 
Do usunięcia figury z wystawy wezwała także minister kultury Izraela Miri Regev. 

Władze Hajfy początkowo próbowały odciąć się od kontrowersji, publikując kopię umowy wypożyczenia pracy. Burmistrz tłumaczyła, że do końca miesiąca figura i tak miała wrócić do Finlandii. 

Tymczasem artysta twierdzi, że jego praca została pokazana w Hajfie wbrew jego woli. Zażądał od Muzeum natychmiastowego usunięcia pracy z wystawy.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael: były minister przyznał się do szpiegostwa na rzecz Iranu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 11:27
Były izraelski minister energii i infrastruktury Gonen Segew przyznał się w środę do szpiegostwa i przekazywania tajnych informacji Iranowi - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości Izraela.
rozwiń zwiń