more_horiz
Wiadomości

Szwecja: dotychczasowy szef rządu premierem. Wybrano go po czterech miesiącach od wyborów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 10:43
Szwedzki parlament - Riksdag - wybrał premiera. Został nim dotychczasowy szef rządu, lider socjaldemokratów Stefan Löfven. Była to trzecia próba wyłonienia szefa rządu od wyborów parlamentarnych 9 września. 
Parlament w Szwecji
Parlament w SzwecjiFoto: Shutterstock/Henryk Sadura

Ponadczteromiesięczny pat na szwedzkiej scenie politycznej był wynikiem wyniku wyborów. Najwięcej głosów zdobyli socjaldemokraci, drugie miejsce zajęła centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna, jednak żadne z tych ugrupowań nie było w stanie rządzić samodzielnie, ani nawet tworząc koalicję z mniejszymi partiami.

"Czerwono-zielony" blok lewicowy ma w Riksdagu 144 mandaty, blok centroprawicowy - 143, podczas gdy do rządzenia potrzeba 175 mandatów. Poparcie głównym ugrupowaniom odebrali eurosceptyczni nacjonaliści z partii Szwedzcy Demokraci, którzy zdobyli w parlamencie 62 miejsca, o 13 więcej niż w poprzedniej kadencji. Ze względu na ich antyunijną i antyimigrancką retorykę nie chcą z nimi współpracować żadne ugrupowania.

Przed piątkowym głosowaniem w Riksdagu odbyły się wielodniowe negocjacje między socjaldemokratami pod wodzą Stefana Löfvena i partią Zielonych a dwoma mniejszymi ugrupowaniami centrowymi - Liberałami i partią Centrum. Taka koalicja i tak będzie mniejszościowa i aby miała szanse na poparcie swoich projektów ustaw w parlamencie, musi ją wspierać Partia Lewicy. Ta zaś nie zgadza się na prowadzenie przez rząd prawicowej polityki gospodarczej i w zamian za poparcie domagała się uwzględnienia jej warunków. Po trudnych rozmowach socjaldemokratom udało się zdobyć zaufanie Partii Lewicy.

Exposé nowego szefa rządu i skład gabinetu mają zostać zaprezentowane w poniedziałek, 21 stycznia.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieudana próba powołania premiera. Trwa polityczny chaos w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 12:11
Szwedzki Riksdag (parlament) odrzucił w środę kandydaturę konserwatysty Ulfa Kristerssona na premiera. W Szwecji nie udało się sformować rządu od wyborów parlamentarnych 9 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopot Szwecji z utworzeniem rządu. Przewodniczący parlamentu nie wskazał kandydata na premiera

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 02:24
Wbrew zapowiedziom przewodniczący szwedzkiego parlamentu - Riksdagu - Andreas Norlen nie wskazał w poniedziałek kandydata na premiera Szwecji, dając liderom partii dwa dodatkowe dni na zbudowanie większości w parlamencie.
rozwiń zwiń