more_horiz
Wiadomości

Japonia składa propozycje dotyczące spornej części Wysp Kurylskich

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 01:13
Japonia jest gotowa zrzec się swoich pretensji do dwóch wysp Archipelagu Kurylskiego. Informację taką przekazała agencja Kyodo powołując się na źródła rządowe. 
Władimir Putin i Shinzo Abe
Władimir Putin i Shinzo AbeFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL

Jutro w Moskwie premier Japonii spotka się z rosyjskim prezydentem. Będzie to kontynuacja rozmów, które 14 stycznia zapoczątkowali szefowie dyplomacji dwóch państw: Siergiej Ławrow i Taro Kono. Głównym ich przedmiotem jest zawarcie umowy pokojowej, której strony od II wojny światowej do tej pory nie podpisały. 

Czytaj więcej
mid-epa070103011200.jpg
Rozmowy Władimira Putina i Shinzo Abe. Koniec rosyjsko-japońskiego sporu o Wyspy Kurylskie?

Zdaniem agencji Kyodo Shinzo Abe może zaproponować zgodę na traktat pokojowy pod warunkiem przekazania Japonii wyspy Szykotan oraz niewielkich wysepek Habomai. Dwie pozostałe wyspy części archipelagu: Kunaszyr i Iturup, stanowiące łącznie 93 procent spornych terytoriów miałyby pozostać przy Rosji. Zdaniem rządu w Tokio, według źródeł agencji, zwrot tych dwóch wysp "jest obecnie nierealistyczny".

Ewentualne porozumienie byłoby w istocie powrotem do radzieckich propozycji z 1956 roku. Rząd japoński wówczas je odrzucił. 
Japonia zrzekła się suwerenności nad Wyspami Kurylskimi na rzecz Związku Radzieckiego po przegranej wojnie, na mocy traktatu zawartego w 1951 roku w San Francisco. Powodem konfliktu o jej sporną część jest fakt, że Japonia nie uznaje jej za integralną część całego Archipelagu Kurylskiego, a za część Wysp Japońskich, wchodząca w skład tak zwanych Terytoriów Północnych.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja wybuduje bazę wojskową na spornych Kurylach

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 11:26
Na Wyspach Kurylskich ma powstać baza marynarki wojennej Rosji. Informację taką przekazała agencja Interfax, powołując się na wypowiedź wiceszefa senackiej komisji obrony Franca Klincewicza. Pretensje terytorialne do tego regionu zgłasza Japonia, która domaga się od Rosji zwrotu części wysp tak zwanego Małego Łańcucha Kurylskiego, zagarniętych w trakcie II wojny światowej.
rozwiń zwiń