more_horiz
Wiadomości

Oscarowe nominacje. Polskim kandydatem do najlepszego filmu nieanglojęzycznego "Zimna wojna"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 08:37
W Los Angeles we wtorek zostaną ogłoszone nominacje do Oscarów. Wśród kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej jest zgłoszony przez Polskę film "Zimna wojna". Obraz Pawła Pawlikowskiego ma szanse na kilka nominacji.
Audio
  • We wtorek nominacje do Oscarów. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/StockProduction

W większości oscarowych prognoz "Zimna wojna" wymieniana jest wśród najpoważniejszych kandydatów do nominacji w dwóch kategoriach: za zdjęcia dla Łukasza Żala oraz za najlepszy film nieanglojęzyczny. Niektórzy krytycy umieszczają obraz Pawła Pawlikowskiego wśród kandydatów do nominacji w głównej kategorii - najlepszy film, a jego samego wśród kandydatów do nominacji za reżyserię.

Główną rolę kobiecą w "Zimnej wojnie" zagrała Joanna Kulig, która także za Oceanem zbiera bardzo dobre recenzje. Mimo to nie należy do faworytek w kategorii Najlepsza Aktorka, choć znany krytyk magazynu The Hollywood Reporter Scott Feinberg wymienia ją jednak jako potencjalną niespodziankę. Z kolei Kyle Buchanan z New York Times’a wskazuje na polską aktorkę jako potencjalnego "czarnego konia", obok takich gwiazd jak Nicole Kidman i Toni Colette.

Wśród filmów, które prawdopodobnie otrzymają najwięcej nominacji, są "Narodziny Gwiazdy", "The Favourite" i "Bohemian Rhapsody". Na dużą liczbę nominacji może także liczyć meksykański film "Roma". Ten czarno-biały obraz w reżyserii Alfonso Cuarona będzie też prawdopodobnie głównym rywalem "Zimnej Wojny" w kategorii filmu zagranicznego.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak