more_horiz
Wiadomości

Zamieszki w Wenezueli: w protestach zginęło już 13 osób. USA uznały przywództwo Guaido

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 07:11
W ciągu dwóch dni niepokojów w Wenezueli związanych z protestami przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro, zginęło 13 osób. Podczas wczorajszej kilkudziesięciotysięcznej demonstracji w centrum Caracas, 35-letni przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Wiele krajów, w tym USA, uznało jego przywództwo.
Audio
  • Wenezuela - UE wspiera J.Guaido. Relacj Beaty Płomeckiej (IAR)
W ciągu dwóch dni protestów w Wenezueli zginęło 13 osób.
W ciągu dwóch dni protestów w Wenezueli zginęło 13 osób.Foto: PAP/EPA/CRISTIAN HERNANDEZ

Niemal wszystkie zabite w protestach osoby zmarły w wyniku ran postrzałowych. Najwięcej ofiar - trzy- jest w stolicy Wenezueli. Takie informacje przekazuje Wenezuelskie Obserwatorium Konfliktów Społecznych, pozarządowa organizacja z siedzibą w Caracas.

W protestach w całym kraju uczestniczyły setki tysięcy osób. Zorganizowano je w rocznicę powstania z 1958 roku przeciwko wojskowej dyktaturze w tym kraju.

Podczas wczorajszej kilkudziesięciotysięcznej demonstracji w centrum Caracas, 35-letni przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Jego mandat niemal natychmiast uznały Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump oświadczył, że parlament zgodnie z prawem odebrał władzę Maduro i że stanowisko to jest formalnie nieobsadzone. "Oficjalnie uznaję przewodniczącego zgromadzenia narodowego Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli” - stwierdził prezydent USA.

Przywódca wenezuelskiej opozycji podziękował Donaldowi Trumpowi. Nicolas Maduro zarzucił jednak Stanom Zjednoczonym ingerencję w wewnętrzne sprawy jego kraju i dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie Wenezueli. Biały Dom nie zamierza podporządkować się temu żądaniu.

Sekretarz stanu Mike Pompeo wyjaśnił, że jego kraj nie uznaje Maduro za prezydenta i będzie postępować zgodnie z dyrektywami Juana Guaido, który chce utrzymania przez USA i inne kraje swoich placówek w Caracas.

Juana Guaido za urzędującego prezydenta uznały m.in. Brazylia, Kanada, Argentyna, Peru, Chile, Paragwaj, Kolumbia i Gwatemala. Wsparła go także Unia Europejska. Za prezydenta Nicolasa Maduro wciąż uznaje Meksyk, Boliwia i Kuba.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wenezuela: Nicolas Maduro zaprzysiężony na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 21:29
Nicolas Maduro został zaprzysiężony na drugą kadencję prezydenta Wenezueli. Do uroczystości w stolicy kraju doszło mimo międzynarodowej krytyki władz w Caracas. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenezuela: lider opozycji ogłosił się tymczasowym prezydentem. Ma poparcie Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 19:18
Lider opozycji, przewodniczący parlamentu Wenezueli Juan Guaido ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem, gdy na ulice wielu miast w tym kraju wyszły setki tysięcy demonstrantów, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chaos w Wenezueli. Maduro: zrywamy stosunki dyplomatyczne z USA

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 21:34
Wenezuela zrywa stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi - ogłosił w środę wenezuelski prezydent Nicolas Maduro, którego ustąpienia żądają setki tysięcy demonstrantów.
rozwiń zwiń