X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki w BBC: najlepszy wariant to decyzja Brytyjczyków o pozostaniu w UE

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 08:05
- Najlepszym scenariuszem w sprawie brexitu byłby ten, gdyby Brytyjczycy zdecydowali o pozostaniu swego kraju w Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla telewizji BBC.
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zapytany przez dziennikarza brytyjskiej stacji, czy ponowne otwarcie negocjacji między stroną brytyjską a UE byłoby dobrym pomysłem, szef polskiego rządu podkreślił, że rozmowy w tej sprawie dopiero niedawno się zakończyły. 

- Na tym etapie nie ma powrotu. Do głównego negocjatora UE w sprawie brexitu Michela Barniera należy decyzja, co z tym teraz zrobić. Najlepszy scenariusz byłby taki, że to naród brytyjski zdecydowałby o pozostaniu Zjednoczonego Królestwa jako części Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki, który przebywa w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym. 

Jak dodał, podobnie jak kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, iż "do ostatniego dnia trzeba walczyć o kompromis". Nie zgodził się z opinią, że może to oznaczać wyłamywanie się ze wspólnego unijnego frontu w sprawie brexitu. 

- Zdecydowanie tak bym tego nie nazwał. Wskazałbym, że obecnie opcją domyślną jest brexit bez porozumienia z UE - zaznaczył polski premier. "Bądźmy możliwie kreatywni, elastyczni, ale piłka jest teraz po stronie premier (Wielkiej Brytanii Theresy) May - dodał.

 "Coraz więcej Polaków wraca z Wielkiej Brytanii"

Na pytanie, czy w negocjacjach UE "gnębiła" stronę brytyjską, Morawiecki przyznał, że "mogły paść ostre słowa", ale też że "obie strony bywały chwilami bardzo stanowcze". Dziennikarz BBC zapytał premiera także o jego informacje na temat Polaków na stałe powracających z Wielkiej Brytanii do kraju. - Coraz więcej Polaków wraca i to mnie bardzo cieszy - powiedział Morawiecki. 

- Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków - wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że jest "niezwykle ważne" zapewnienie, by dla Polaków decydujących się na pozostanie w Wielkiej Brytanii "wszystkie systemy opieki społecznej i warunki pozostały takie, jak obecnie". 

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciw proponowanej przez rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla tego porozumienia lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Możliwe scenariusze 

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W poniedziałek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił propozycję, zgodnie z którą jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w rozmowach - tzw. backstop (awaryjny mechanizm, który ma pomóc uniknąć powrotu twardej granicy między pozostającą w UE Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną) - byłby tymczasowy. Miałoby to przełamać obecny impas.

Do propozycji krytycznie odniósł się m.in. wicepremier i szef MSZ Irlandii Simon Coveney, a brytyjskie i irlandzkie media oceniły wypowiedź Czaputowicza jako "wyłamanie się z linii UE" w sprawie Irlandii, ujawniające podziały wewnątrz Wspólnoty. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 21:41
"Bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej UE. Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po tym, gdy Izba Gmin nie poparła umowy wyjścia Wlk. Brytanii z UE.
rozwiń zwiń