more_horiz
Wiadomości

Agata Kornhauser-Duda na Światowych Dniach Młodzieży. Spotkała się z młodzieżą

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 18:42
- Szukajcie przyjaźni, rady i pomocy ludzi, którzy postępują zgodnie z tym, w co wierzą i co głoszą - mówiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z polskimi pielgrzymami, którzy przybyli do Panamy na Światowe Dni Młodzieży.
Audio
  • Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda spotkała się z polskimi pielgrzymami w Panamie. Relacja Piotra Kołodziejskiego (IAR)
Spotkanie  Pierwszej Damy z młodzieżą podczas ŚDM
Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą podczas ŚDMFoto: KPRP

700 tys. osób uczestniczyło w niedzielę w Panamie w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka kończącej 34. Światowe Dni Młodzieży. Papież ogłosił, że następne ŚDM odbędą się w Lizbonie w 2022 roku. Na mszy była małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Powiewały flagi ponad 150 krajów, także polskie. Wśród ponad 3,5 tys. pielgrzymów z Polski byli też uczestnicy Rejsu Niepodległości, którzy zeszli z pokładu „Daru Młodzieży”, stojącego w panamskim porcie.

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z polskimi pielgrzymami w kościele pod wezwaniem św. Łukasza - poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP. Pierwsza dama nawiązała do tematu przewodniego tegorocznych ŚDM, którym jest fragment Ewangelii według św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa!". -To od tego zdania rozpoczęła się historia, która tak głęboko zmieniła nasz świat. I nadal zmienia. Także dzięki wam. Świadczy o tym również Wasza obecność tutaj, na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Brawo! - mówiła małżonka prezydenta RP, cytowana w komunikacie. Podkreślała zapał i odwagę oraz przywiązanie do tradycji polskiej młodzieży, jak również jej otwartość na spotkania z innymi ludźmi i na dzielenie się doświadczeniami.

Zapewniła o swojej radości i dumie płynącej z widoku tak wielu Polaków aż dziesięć tysięcy kilometrów od kraju. - Znowu godnie, głośno i dobitnie dacie znać o sobie: o tym, kim jesteście, skąd przybyliście i dlaczego jesteście właśnie tu, z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz z waszymi braćmi i siostrami z całego świata - podkreśliła małżonka prezydenta.

Nawiązała do ŚDM, które odbyły się w Polsce w 2016 r. - To przesłanie w sposób szczególnie piękny i znaczący przekażą ci z was, którzy są tutaj jako wolontariusze i członkowie Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - powiedziała Agata Kornhauser-Duda, która - jak informuje Kancelaria Prezydenta - wcześniej spotkała się z młodymi ratownikami i podziękowała im za bezinteresowną służbę.

Pielgrzymi opowiadali o Panamie

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że młodzi ludzie opowiadali pierwszej damie o serdeczności Panamczyków oraz o "niesamowitej atmosferze panującej na wielobarwnych i rozśpiewanych ulicach". Młodzi Polacy zaznaczali, że "każdego dnia spotykają się z wdzięcznością pielgrzymów z całego świata, którzy niezwykle ciepło wspominają krakowskie dni młodzieży oraz papieża Jana Pawła II".

Pierwsza dama podkreśliła, że Jan Paweł II wobec swoich studentów i wychowanków starał się być przyjacielem, "ale też autorytetem, człowiekiem, któremu można było zaufać, bo żył i działał zgodnie z tym, czego nauczał".

- Szukajcie przyjaźni, rady i pomocy ludzi, którzy postępują zgodnie z tym, w co wierzą i co głoszą. Warto starać się być takim człowiekiem: kimś, na kim inni mogą polegać - mówiła pierwsza dama.

Na zakończenie przypomniała słowa Jana Pawła II, które padły w 1997 roku w Poznaniu: "Liczę na was. (...) Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy".

W imieniu własnym oraz męża Agata Kornhauser-Duda życzyła młodym pielgrzymom „niezapomnianych przeżyć duchowych i nowych sił, żeby zmieniać świat na lepsze”. Dodała, że jest to dzieło, "które, jak wiadomo, najlepiej zaczynać od siebie samego".

W sobotę pierwsza dama udała się również nad słynny Kanał Panamski, będący jednym z najważniejszych szlaków handlowych współczesnego świata - poinformował Kancelaria Prezydenta. "Z tarasu widokowego przy śluzie Miraflores Agata Kornhauser-Duda miała okazję obejrzeć wymagający ogromnej precyzji proces śluzowania statków przemierzających Ocean Atlantycki i Pacyfik" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

kad, msze

Zobacz także

Zobacz także