Tajemnicza wizyta Macrona w Polsce. ”Mamy wiele wspólnego”

Do Polski w pierwszym półroczu tego roku ma przyjechać prezydent Francji Emmanuel Macron. Trwają przygotowania do jej wizyty. Dziennikarze pytali w Warszawie franuską minister ds. europejskich Nathalie Loiseau, co było impulsem do ożywienia relacji. - Polska i Francja mają wiele  spraw wspólnych – to wieloletnie ramy finansowe, przyszłość polityki obronnej, rola UE na zewnątrz wobec najbliższego sąsiedztwa – tu obie stolice powinny oferować UE w miarę wspólne rozwiązania – mówił pytany o tę kwestię wiceminister Konrad Szymański.

2019-01-31, 20:20

Tajemnicza wizyta Macrona w Polsce. ”Mamy wiele wspólnego”
Emmanuel Macron. Foto: Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Pytana, co było impulsem, który rozmroził relacje między Polską a Francją, Nathalie Loiseau mówiła, że te relacje były podtrzymywane przez cały czas. Podkreśliła, że prezydent Francji Emmanuel Macron planuje w pierwszej połowie roku wizytę w Polsce.

Kraje UE mają świadomość, że Europa musi być jak najbardziej zjednoczona. Tak naprawdę rozmaiwamy ze wszystkimi i nie sposób nie rozmawiać z tak dużym krajem jak Polska – powiedziała minister na wspólnej konferencji z wiceministrem Konradem Szymańskim.

- Naszych relacji, szczególnie w kontekście unijnym, nigdy nie należy określać jako zamrożonych – na poziomie UE zawsze były żywe, choć nie zawsze były prowadziły do wspólnych konkluzji. Z pewnością Warszawa i Paryż są zdeterminowane, by tych wspólnych konkluzji było jak najwięcej – stwierdził w odpowiedzi na to wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Obie stolice chcą, by UE pokonała swoje ograniczenia i problemy – mówił.  Dodał, że wiele Polska i Francja mają wiele  spraw wspólnych – to wieloletnie ramy finansowe, przyszłość polityki obronnej, rola UE na zewnątrz wobec najbliższego sąsiedztwa – tu obie stolice powinny oferować UE w miarę wspólne rozwiązania – dodał.

Macron w Polsce

Jaki będzie temat przewodni wizyty prezydenta Francji Macrona w Polsce?  - Na pewno treścią spotkania będą historyczne relacje przyjaźni, ale też nowe wyzwania, które stają przed UE, choćby jak brexit, czy wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. W Polsce jest wiele firm francuskich, mieszka tu wielu Francuzów. Rok 2019 to rok współpracy naukowej między Francją a Polską, Francja zaproponowała swoje wsparcie i udział, jeśli chodzi o doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej, jak i bezpieczeństwa  - mówiła minister Nathalie Loiseau.

REKLAMA

Polski minister był pytany, o to, czy Polska chce uczestniczyć w większym stopniu w projekcie wspólnej obrony UE.

P- olska jest krajem założycielskim współpracy strukturalnej PESCO – mówił, dodając, że poziom zaangażowania Polski w ten projekt rośnie. Dodał, że równolegle trwają prace nad budżetem w tej dziedzinie i koordynacją przyszłościowych prac w zakresie obronności.

- Dla Polski ważna jest spójność z architekturą bezpieczeństwa świata zachodniego, po drugie dostępność środków, które mogą być w nowej perspektywie zbrojeniowej bardzo pokaźne, dla przemysłów zbrojeniowych tych państw, które chcą zakładać je i i rozwijać, po trzecie ważna jest równowaga definicji zagrożenia między wschodem a południem. Wszystkie trzy warunki na dziś są spełniane ramach UE. Dlatego poszerzamy zaangażowanie w tej dziedzinie – mówił.

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej