X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nord Stream 2. Jerzy Haszczyński: Rosjanie są zachwyceni, że chciwość kapitalistów przeważa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 20:12
– Jesteśmy skazani na to, że rura ta będzie dzieliła Europę na całe pokolenia. To gigantyczny błąd Niemiec, że nie uwzględniły interesu państw Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". Zabiegi państw przeciwnych budowie gazociągu Nord Stream 2 skazane są zatem na porażkę?
Audio
  • 10.02.19 Jerzy Haszczyński: „Nord Stream 2 będzie dzielił Europę na całe pokolenia (…)”.
Jerzy Haszczyński
Jerzy HaszczyńskiFoto: PR24

Z początkiem roku, po objęciu przewodnictwa w Unii Europejskiej przez Rumunię, tempa nabrały prace nad zmianami w dyrektywie gazowej, które mogłyby pozwolić na zwiększenie kosztów budowy Nord Stream 2. Sprawiłoby to, że inwestycja ta stałaby się mniej opłacalna. Jednak Jerzy Haszczyński nie ma wątpliwości, że gazociąg i tak powstanie.

– Czasami mam jeszcze radosne drgnięcie serca, że może nie wszystko jest stracone, ale jak zastanowię się głębiej i trochę ochłonę, to dochodzę do wniosku, że jesteśmy skazani na to, iż rura ta będzie dzieliła nasz kontynent na całe pokolenia. To gigantyczny błąd Niemiec, że nie uwzględniły interesu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wiele państw dostrzega, że temat Nord Stream 2 jest czymś, co rozbija Unię i nie pozwala Niemcom poważnie mówić o jedności – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.

Jerzy Haszczyński zwrócił uwagę, że "rosyjsko-niemiecki projekt może być powodem gigantycznej tragedii w naszym regionie. Należy o tym wyraźnie powiedzieć". Dziennikarz wskazał, że prace przy budowie gazociągu "idą pełną parą, a Rosjanie są zachwyceni, że chciwość kapitalistów niemieckich, holenderskich i austriackich przeważa".

– Będzie to trwały element nacisku Rosji na kraje leżące między nią a Niemcami. Nie będzie już Angeli Merkel czy Władimira Putina, a rura wciąż będzie leżała. Niewykluczone, że w przyszłości doczekamy się rury numer trzy i cztery – stwierdził.

Magazyn "Tydzień-Świat" prowadził Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 12.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: Rosja traktuje gaz jako broń polityczną

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 22:03
– Rosjanie, dzięki Nord Stream 2, bez pośrednictwa Ukrainy, będą sprzedawać jeszcze więcej gazu zachodniej Europie niż do tej pory. W związku z tym otrzymają dodatkowe pieniądze, które przeznaczą na zbrojenie, a następnie, przy pomocy nowocześniejszych rakiet, zaatakują Zachód – w ten sposób Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, postarał się nakreślić możliwe konsekwencje powstania rosyjsko-niemieckiego gazociągu na dnie Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja uniezależniona od Unii i jednocześnie uzależniająca od swojego gazu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:15
W najnowszej odsłonie magazynu "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o tym, jak Rosja uniezależniając się od tranzytu przez Unię Europejską, jednocześnie robi wszystko, by uzależnić od swojego gazu państwa członkowskie. Jak długo w tych działaniach będą pomagali jej Niemcy? – W niektórych kręgach niemieckiej polityki istnieje poczucie, że historyczną powinnością jest dogadywanie się z Rosją – powiedziała dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarta droga do zmian w dyrektywie gazowej szansą na utrudnienie budowy Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:41
Jest zielone światło krajów Unii Europejskiej dla dalszych prac nad przepisami, które w założeniu mają utrudnić powstanie gazociągu Nord Stream 2. – Można to uznać za sukces, gdyż przez dwie poprzednie prezydencje temat ten był zamknięty – powiedział Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń