more_horiz
Wiadomości

Anna Azari: sprawa Iranu głównym tematem wystąpienia Benjamina Netanjahu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 09:30
Sprawa Iranu ma być głównym tematem wystąpienia premiera Izraela w Warszawie. Benjamin Netanjahu będzie jednym z głównych gości zaplanowanej na środę i czwartek konferencji bliskowschodniej w polskiej stolicy. Spotkanie polityków z około 50 krajów organizują wspólnie Stany Zjednoczone i Polska.
Audio
Ambasador Izraela Anna Azari
Ambasador Izraela Anna Azari Foto: PR

Warszawska konferencja ma być poświęcona problematyce bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie. Jednak Benjamin Netanjahu zapowiedział, że w swoim wystąpieniu skoncentruje się na zagrożeniu ze strony Iranu. Mówi o tym także w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari. Dyplomatka przekonuje, że Iran destabilizuje Bliski Wschód.

- Myślimy, że Iran oszukuje wszystkich. Nie tylko my o tym myślimy, ale także w Unii Europejskiej jest dyskusja na ten temat i wszyscy są zaniepokojeni kierunkami w których Iran podążą. Z jednego strony to są akty terrorystyczne na ziemiach europejskich, a z drugiej to prace Iranu w kierunku nowych zbrojeń - dodała Anna Azari. Teheran od lat jest dla izraelskich władz głównym zagrożeniem bezpieczeństwa w regionie.

Sam Benjamin Netanjahu zapowiedział wczoraj, że w czasie pobytu w Warszawie będzie też rozmawiał m.in. z amerykańskimi politykami, w tym z wiceprezydentem Mike’m Pencem i z sekretarzem stanu Mike’m Pompeo. Izraelski premier ma też spotkać się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

"Wspaniała okazja"

Anna Azari powiedziała też Polskiemu Radiu, że dla izraelskiego premiera warszawska konferencja będzie okazją, by spotkać się z przedstawicielami krajów arabskich z którymi Izrael na co dzień nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych.

- To wspaniała okazja, by spotkać się z kilkunastoma ministrami spraw zagranicznych krajów arabskich. Nie ma dużo takich platform na całym świecie. Dla Netanjahu to będzie dobra okazja, by ze wszystkimi tutaj być - powiedziała izraelska ambasador.

Jednym z tematów warszawskiej konferencji ma być także konflikt izraelsko-palestyński. W spotkaniu mają wziąć udział amerykańscy dyplomaci, którzy pracują nad planem pokojowym Donalda Trumpa. Na konferencji nie będzie jednak przedstawicieli władz palestyńskich.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak