more_horiz
Wiadomości

Główny Lekarz Weterynarii przedstawi w Brukseli sytuację związaną z ubojem bydła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 07:10
Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przedstawi w Brukseli informację dotyczącą nielegalnego uboju bydła w Polsce. Będzie ona częścią comiesięcznego posiedzenia unijnych ekspertów do spraw żywności, zwierząt i pasz. Nadzór nad bezpieczeństwem żywności w Polsce badało wcześniej m.in. dwóch audytorów z Komisji Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Paweł Niemczuk ma zaprezentować w stolicy Belgii polskie stanowisko po tej kontroli. Prezentacja odnosić się będzie m.in. do wstępnych poufnych wyników audytu, które przedstawiono w piątek. Pełny dokument ma być gotowy w połowie miesiąca. W posiedzeniu zespołu ekspertów wezmą udział przedstawiciele 28 krajów Wspólnoty. 

Jak mówi prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński, jednym z celów polskiej prezentacji będzie zapewnienie, że hodowla bydła i produkcja mięsa spełnia unijne standardy. - Niestety niektóre kraje wykorzystują sytuację, która się nam przytrafiła i powielają u siebie nieprawdziwe informacje odnośnie naszej krajowej żywności. Swego czasu specjalizowali się w tym między innymi Czesi i Słowacy. W ramach nagonki próbuje się chronić własny rynek - wyjaśnia Witold Choiński.

Kontrolę w Polsce w ubiegłym tygodniu zlecił unijny komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andtriukaitis. Wiązała się ona z ujawnionym przez reporterów "Superwizjera" TVN procederem nielegalnego uboju bydła na cele spożywcze. Ubój obywał się w nocy, bez nadzoru weterynaryjnego, w rzeźni w Kalinowie nieopodal Ostrowi Mazowieckiej.

Audytorzy odwiedzili ubojnie, zakłady przetwórcze oraz inspektoraty weterynarii na północy Mazowsza. Odbyli także rozmowy w ministerstwie rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak również w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Unijna kontrola ma odbyć się jeszcze raz - na przełomie marca i kwietnia.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Welt am Sonntag": Bruksela europejską stolicą szpiegów. Działa tam kilkaset agentów z Rosji i Chin

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 20:03
W stolicy Belgii działa obecnie 250 chińskich i 200 rosyjskich szpiegów - informuje niemiecki "Welt am Sonntag". Bruksela stała się centrum działalności agentów w Europie.
rozwiń zwiń