X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dyrektywa gazowa. "Sprawa Nord Stream 2 nie jest zakończona"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 10:59
We wtorek rozpoczną się negocjacje przedstawicieli unijnych krajów z Parlamentem Europejskim w sprawie przepisów, które w założeniu miały utrudnić powstanie gazociągu Nord Stream 2. Chodzi o objęcie go unijnymi przepisami. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Jakóbik (biznesalert.pl).
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ksanawo

W piątek stanowisko do negocjacji uzgodnili ambasadorowie krajów członkowskich, co pozwala rozpocząć rozmowy z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. Przyjęte rozwiązania nie są tak rygorystyczne, jak pierwotnie planowano i jak proponowała Komisja Europejska.

Ustalono, że stosowanie unijnej dyrektywy ograniczone będzie do wód terytorialnych kraju, do którego jako pierwszego dochodzą gazociągi z państwa spoza Unii. Przekładając to na konkretny przykład Nord Stream 2, unijna dyrektywa będzie miała zastosowanie tylko do wód terytorialnych Niemiec. Wykluczone z niej zostały wody duńskie. Zastosowanie unijnych przepisów oznacza rozdział właścicielski, czyli rozdzielenie roli dostawcy gazu i operatora rurociągów.

- Dyrektywa gazowa przeszła przez kolejny etap negocjacji w instytucjach unijnych. Sprawa nie jest zakończona. Teraz będzie rozmowa z Parlamentem Europejskim o kształcie dyrektywy. Jej obecna treść zakłada, że Nord Stream 2 będzie podporządkowany prawu europejskiemu, ale niekoniecznie na całym odcinku - tylko na terenie Niemiec. Nie będzie o tym decydować Komisja, ale na przykład państwo, w którym wychodzi na brzeg Nord Stream 2, czyli znowu Niemcy – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik.

- To jest problematyczne, bo Niemcy mogą to prawo europejskie zastosować tak, żeby nie zaszkodzić projektowi. Mieliśmy taki precedens w przypadku decyzji o gazociągu OPAL, odnogi pierwszego Nord Stream. Pozwala ona doprowadzać gaz, który już płynie z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Ten gazociąg został podporządkowany prawu europejskiemu, ale Niemcy zdecydowali, że zostanie wyłączony z tych regulacji, bo gaz może przesyłać tylko Gazprom, więc powinien mieć całą rurę dla siebie. A zatem wszystko jest zgodnie z prawem i wszystko jest po myśli Gazpromu – dodał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bartos

------------------------------

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na ile szacuje się koszt budowy rurociągu Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 07:15
Koszt budowy Nord Stream 2 szacuje się na 17 miliardów dolarów.Jest to wspólne przedsięwzięcie rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych. Gazociąg ma prowadzić po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream, oddany do użytku w latach 2011-2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarta droga do zmian w dyrektywie gazowej szansą na utrudnienie budowy Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:41
Jest zielone światło krajów Unii Europejskiej dla dalszych prac nad przepisami, które w założeniu mają utrudnić powstanie gazociągu Nord Stream 2. – Można to uznać za sukces, gdyż przez dwie poprzednie prezydencje temat ten był zamknięty – powiedział Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA ponownie krytykuje niemiecki rząd za Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 15:09
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Berlinie Richard Grenell skrytykował Niemcy za zbyt niskie wydatki na obronność. W wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag" wypowiedział się też negatywnie o gazociągu Nord Stream 2, który Niemcy budują wspólnie z Rosjanami.
rozwiń zwiń