more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. Myśliwce NATO startowały siedmiokrotnie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:45
Myśliwce NATO chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing, w której Polska pełni obecnie rolę państwa wiodącego, w ubiegłym tygodniu siedem razy startowały w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów. Jak poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Litwy, we wszystkich przypadkach chodziło o identyfikację rosyjskich samolotów wojskowych, które leciały nad Morzem Batyckim. 
Polski myśliwiec F-16 nad bazą w Szawlach. Zdjęcie ilustracyjne
Polski myśliwiec F-16 nad bazą w Szawlach. Zdjęcie ilustracyjneFoto: DVIDS / U.S. Air Force photo/ Tech. Sgt. Matthew Plew

Dwukrotnie (5 i 7 lutego) były to samoloty transportowe An-26 i dwukrotnie (6 i 7 lutego) - ciężkie bombowce Ił-22. 6 lutego rozpoznano frontowy bombowiec Su-24M, 7 lutego - samolot myśliwski Su-35, a 8 lutego - powietrzny tankowiec Ił-78.

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie polskie myśliwce, stacjonujące w litewskiej bazie w Szawlach i myśliwce niemieckie, translokowane do estońskiej bazy Amari.

Od początku roku, kiedy to polskie F-16 przejęły samoloty na cztery miesiące nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich, odnotowano kilkanaście incydentów z udziałem samolotów rosyjskich. 

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach na Litwie, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w estońskim Amari.

paw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prowokacja Rosji na Morzu Bałtyckim. Uzbrojone bombowce przeleciały nad okrętem NATO

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 06:37
Belgijskie media ujawniły nowe szczegóły dotyczące czwartkowego incydentu na Morzu Bałtyckim. Nad uczestniczącym w ćwiczeniach NATO okrętem marynarki wojennej Belgii przeleciały wtedy rosyjskie bombowce z podwieszonymi ładunkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. NATO poderwało myśliwce do ich rozpoznania

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 12:27
Chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing myśliwce NATO dwukrotnie startowały w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów – poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Litwy. Według resortu, w obu przypadkach chodziło o identyfikację rosyjskich samolotów wojskowych, które leciały nad Morzem Bałtyckim z wyłączonymi transponderami radarowymi.
rozwiń zwiń