X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sekretarz stanu USA na Węgrzech: nie możemy pozwolić Putinowi na wbijanie klina między przyjaciół i NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 20:34
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił w poniedziałek na Węgrzech o potrzebie wsparcia Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto nazwał hipokryzją krytykowanie Rosji przez kraje zachodnie, które z współpracują z Moskwą.
Mike Pompeo i Viktor Orban
Mike Pompeo i Viktor OrbanFoto: PAP/EPA/Balazs Szecsodi

"Rozmawiałem dziś z ministrem spraw zagranicznych (Peterem Szijjarto) o pilnej potrzebie wspierania Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności i integralności terytorialnej. Nie możemy pozwolić (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na wbijanie klina między przyjaciół i NATO. Węgrzy wiedzą aż za dobrze na podstawie własnej historii, że Rosja nigdy nie będzie przyjacielem wolności i suwerenności mniejszych narodów" - oświadczył Pompeo.

"Wielka hipokryzja"

Szijjarto uznał ze swej strony za "wielką hipokryzję" słowa krytyki kierowane pod adresem Rosji przez państwa zachodnie, które współpracują z Moskwą w sferze energetyki.

Dodał, że dla Węgier ważny jest los 150 tys. Węgrów mieszkających na Zakarpaciu i dlatego nie potrafią one traktować sytuacji na Ukrainie jako kwestii geopolitycznej.

Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu z powodu nowej ustawę oświatowej na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym.

Pompeo uznał, iż źle się stało, że Stany Zjednoczone były "zbyt często w ostatnim czasie nieobecne w Europie Środkowej" i w powstałą w ten sposób próżnię weszli jej rywale.

- Dziś potwierdzamy naszą determinację, by rywalizować o pozytywny wpływ w regionie - oznajmił.

Nazwał przy tym Rosję i Chiny mocarstwami autorytarnymi, "które nie podzielają naszych wspólnych aspiracji do wolności".

Na wspólnej konferencji prasowej poinformowano, że Węgry i Stany Zjednoczone zakończyły negocjacje na temat dwustronnego porozumienia o współpracy obronnej. Szijjarto zapowiedział, że w przyszłym tygodniu jego tekst zostanie przedstawiony parlamentarnej Komisji Obrony.

Minister przypomniał, że Węgry i USA zawarły dwustronne porozumienie obronne w 1997 r., lecz nowe takie porozumienie jest potrzebne, aby sprostać nowym wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa.

"Czekamy, by nasi sojusznicy podjęli takie decyzje, abyśmy mogli także innym szlakiem kupować gaz"

Pompeo oznajmił też, że z radością przyjmuje zapowiedź, iż Węgry nabędą od Stanów Zjednoczonych broń; nie podał jednak żadnych szczegółów.

Szijjarto zapewnił ze swej strony, że współpraca z Rosją czy Chinami nie ma wpływu na to, czy Węgry są godnym zaufania sojusznikiem w NATO.

Węgierski minister powiedział też, że poprosił Pompeo o ułatwienie rozpoczęcia przez Exxon Mobil eksploatacji gazu ziemnego z Morza Czarnego.

"My uczyniliśmy wszystko, realizowaliśmy wszystkie inwestycje", by móc kupować gaz nie tylko od Rosji - oświadczył Szijjarto, podkreślając, że teraz od sojuszników zależy, czy dywersyfikacja się uda. - Czekamy, by nasi sojusznicy podjęli takie decyzje, abyśmy mogli także innym szlakiem kupować gaz - dodał.

Pompeo powiedział, że spotkał się na Węgrzech również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sekretarz stanu USA: Węgry są bliskim przyjacielem Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:02
Węgry są bliskim przyjacielem Stanów Zjednoczonych, które cenią dwustronną współpracę w wielu sferach – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo z okazji węgierskiego święta państwowego, Dnia św. Stefana, pierwszego króla Węgier.
rozwiń zwiń