Kto z kim rywalizuje, a kto współpracuje na Bliskim Wschodzie?

2019-02-14, 10:02

Kto z kim rywalizuje, a kto współpracuje na Bliskim Wschodzie?
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Shutterstock

Wzajemne relacje najważniejszych graczy na Bliskim Wschodzie to temat trudny i nieoczywisty. Region jest areną walk o wpływy i dominację, nie tylko militarną, ale też kulturową, gospodarczą i religijną. Swoje interesy mają też tam Stany Zjednoczone, Rosja, a także Chiny czy Unia Europejska. 

Przedstawiciele około 60 krajów wezmą w rozpoczynającej się wieczorem w Warszawie konferencji na temat Bliskiego Wschodu. Do polskiej stolicy mają przyjechać ministrowie spraw zagranicznych z całego świata, by próbować znaleźć rozwiązanie dla najbardziej palących bliskowschodnich problemów. Organizatorami budzącego emocje spotkania są Stany Zjednoczone i Polska. 

Iran konkuruje z Arabią Saudyjską i Iranem o rolę najważniejszego kraju na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska jest sojusznikiem USA, bliskiego partnera Izraela, ale sama Izraela nie uznaje. Turcja jest krajem NATO, ale w konferencji bliskowschodniej udziału nie bierze wysyłając przedstawiciela do Rosji, która popiera syryjski rząd, przeciw któremu opowiadają się Amerykanie oraz... Saudyjczycy i Turcy. Mapa powiązań na Bliskim Wschodzie jest skomplikowana.

Wymienione poniżej kraje to główni gracze na bliskowschodniej szachownicy.


Iran

Charakterystyka: lokalne mocarstwo, w którym dominują wyznawcy szyickiego odłamu religii muzułmańskiej (stanowią ok.90% mieszkańców kraju). Iran ma ambicje bycia regionalnym i religijnym liderem, o co walczy z Arabią Saudyjską. Wiele państw zaniepokojonych rozwojem programu rakietowego Iranu.

Główni sprzymierzeńcy: rząd Baszszara al-Asada w Syrii
Główni przeciwnicy: Stany Zjednoczone, Izrael, Arabia Saudyjska

Udział na konferencji bliskowschodniej: nie otrzymali zaproszenia

Arabia Saudyjska

Charakterystyka: lokalne mocarstwo, militarne i gospodarcze, zdominowane przez sunnitów, walczy o wpływy w regionie z Iranem. Bliski partner USA, zarówno gospodarczy, jak i militarny.

Główni sprzymierzeńcy: Stany Zjednoczone
Główni wrogowie: Iran

Udział na konferencji bliskowschodniej: tak

Izrael

Charakterystyka: kraj zamieszkany przez ludność żydowską, przez większość państw na Bliskim Wschodzie uznawany za „zagrożenie” ze względu m.in. na konflikt izraelsko-palestyński, tło religijne, wojny izraelsko-arabskie i bliskie relacje z USA. Większość krajów regionu nie uznaje Izraela.

Główni sprzymierzeńcy: Stany Zjednoczone
Główni przeciwnicy: Iran, Syria, Palestyna

Udział na konferencji bliskowschodniej: tak

Turcja

Charakterystyka: również ważny kraj w regionie, członek NATO, jednak z pogarszającymi się stosunkami z USA, a polepszającymi z Rosją. Przeciwnik rządów Baszszara al-Asada w Syrii. Konkuruje o wiodącą rolę w regionie z Arabią Saudyjską i Iranem. Z tym pierwszym krajem walczy tez o przewodnictwo wśród sunnickich muzułmanów.

Główni sprzymierzeńcy: Stany Zjednoczone
Główni przeciwnicy: Syria

Udział na konferencji bliskowschodniej: nie

Palestyna

Charakterystyka: Państwo Palestyna to byt stowarzyszony z ONZ. Część ziemi, do których pretensje mają Palestyńczycy, zajmuje Izrael, co jest elementem wieloletniego konfliktu nie tylko między oboma podmiotami, ale też między Izraelem i innymi krajami islamskimi. Złą sytuację Palestyny pogłębia fakt, że dwa główne ugrupowania Fatah i Hamas, mają inne wizje walki o suwerenność kraju.

Główni sprzymierzeńcy: Turcja, Arabia Saudyjska
Główni przeciwnicy: Izrael

Udział na konferencji bliskowschodniej: nie

Syria

Charakterystyka: państwo, będące areną wyniszczającej wojny domowej oraz wojny o wpływy różnych sił na mapie świata. Rząd Baszszara al-Asada jest popierany przez m.in. przez Iran i Rosję. Katar, Arabia Saudyjska i Turcja to niektóre z krajów wspierających lokalną opozycję.

Główni sprzymierzeńcy: Rosja, Iran
Główni przeciwnicy: USA, Izrael, Arabia Saudyjska, Turcja

Udział na konferencji bliskowschodniej: nie

Kraje, które wezmą udział w konferencji bliskowschodniej: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Izrael, Jemen, Jordanię, Kuwejt, Maroko, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Tunezję

Kraje, które nie wezmą udziału w konferencji: Iran, Syria, Autonomia Palestyńska, Liban, Turcja oraz Rosja

msze

Polecane

Wróć do strony głównej