X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Państwa Grupy Wyszehradzkiej solidarne z Polską. Ekspert: możemy mówić o sukcesie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:23
-  Decyzja Mateusza Morawieckiego o rezygnacji z udziału w szczycie V4 i Izraela w Jerozolimie była zasadna. Jeśli udało się przekonać do swojego stanowiska także inne państwa Grupy Wyszehradzkiej, to możemy mówić o sukcesie - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Artur Skorek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Szefowie rządów państw V4
Szefowie rządów państw V4Foto: pap/Szilard Koszticsak

Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu miał odbyć się w dniach 18-19 lutego. Jednak po rezygnacji premiera Mateusza Morawieckiego z udziału w wydarzeniu, pozostali szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej, w geście solidarności z Polską, odwołali szczyt. Chodziło o wypowiedź Israela Katza, p.o ministra spraw zagranicznych Izraela, o tym jakoby "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". 

Wcześniej dziennik "Jerusalem Post" poinformował, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, iż Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. 

Babisz_1200.jpg
Andrej Babisz: nie będzie szczytu V4 w Izraelu, w zamian planowane są spotkania dwustronne

- Skoro wypowiedź p.o ministra spraw zagranicznych była na tyle ostra, to wymagała również tak samo ostrej odpowiedzi. Decyzja o rezygnacji z udziału w szczycie premiera Morawieckiego była zasadna. Jeśli udało się przekonać do swojego stanowiska także inne państwa Grupy Wyszehradzkiej, to możemy mówić o sukcesie - mówi nam Artur Skorek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Netanjahu buduje swoją pozycję

Ostry ton Netanjahu i innych izraelskich polityków jest wykorzystywany na potrzeby wewnętrznej polityki. 9 kwietnia odbędą się bowiem w Izraelu wybory parlamentarne. Netanjahu - organizując szczyt z państwami Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie - chciał pokazać, że ma sojuszników w Unii Europejskiej. 

- Czy odwołanie szczytu będzie miało wpływ na jego pozycję w kraju? - pytamy Artura Skorka. 

- Niezależnie od tego, czy szczyt V4 w Jerozolimie by się odbył czy nie, znaleźliby się przeciwnicy i zwolennicy. Przyjęcie w zeszłym roku deklaracji polsko-izraelskiej - po zamieszaniu związanym z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej - spotkało się z niezadowoleniem części Izraelczyków, którzy uważali, że Netanjahu jest zbyt łagodny wobec Polski. Ta sama grupa jest obecnie zadowolona z postawy, jaką w ostatnim czasie wykazał szef rządu. Z kolei inni twierdzą, że wizerunek męża stanu - na jakiego kreował się Netanjahu - po odwołaniu szczytu V4 trochę podupadł - podsumowuje nasz ekspert. 

Jak poinformował czeski premier Andrej Babisz, zamiast szczytu planowane są rozmowy dwustronne. Ponadto - według informacji Polskiej Agencji Prasowej - szefowie rządów V4 zdecydowali, że szczyt odbędzie się po wyborach parlamentarnych w Izraelu.

Klaudia Dadura, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrej Babisz: nie będzie szczytu V4 w Izraelu, w zamian planowane są spotkania dwustronne

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:06
"Czeski premier Andrej Babisz poinformował, że szczyt V4 w Izraelu nie odbędzie się" - podała w poniedziałek agencja CTK. - Zamiast tego planowane są rozmowy dwustronne - dodał szef rządu Czech.
rozwiń zwiń