X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Stosunki międzynarodowe i polityka USA w kontekście konferencji w Warszawie i Monachium

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 21:52
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium oraz Konferencja Bliskowschodnia w Warszawie. To dwa wydarzenia, które w ostatnich dniach zdominowały temat dyskusji na temat stosunków międzynarodowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z przebiegu oby spotkań? O tym mówiła Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 18.02.19 Justyna Gotkowska: „USA są traktowane przez Niemcy i Francję jak kowboj (…)”.
Wystąpienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium
Wystąpienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel podczas Konferencji Bezpieczeństwa w MonachiumFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Rozpoczęcie dialogu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Europą a państwami Bliskiego Wschodu na temat rozwiązywania problemów w regionie. Zdaniem Justyny Gotkowskiej, takie były założenia spotkania, do którego doszło w Warszawie.

– Ten proces rozpoczął się, zobaczymy, co z niego wyniknie. Jednak wydaje się, że ze strony przedstawicieli administracji amerykańskiej ma służyć on temu, by wywrzeć presję, szczególnie na państwa Europy Zachodniej. Maja one inaczej traktować kwestię Iranu i przyłączyć się do polityki oraz strategii USA polegającej na wytwarzaniu nacisków na Teheran i wycofaniu się z umowy nuklearnej z Iranem. Podobne tezy przedstawiono również na konferencji monachijskiej. Można traktować ten temat jako jeden z kluczowych w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych – zauważyła ekspert.

Justyna Gotkowska wskazała, że pomiędzy Europą Zachodnią, a państwami ze środkowej i wschodniej części naszego kontynentu, istnieją wyraźne różnice w postrzeganiu amerykańskiej polityki bezpieczeństwa. Dodała, że zostały one obnażone podczas konferencji w Monachium.

- Przemówienia kanclerz Merkel i wiceprezydenta Pence’a pokazały odmienność wizji polityki bezpieczeństwa międzynarodowego, którymi kierują się Niemcy i USA. Oba państwa mają także różne pomysły na to, w jaki sposób radzić sobie z zagrożeniami w tej przestrzeni. Z jednej strony Waszyngton postrzega Rosję i Chiny jako swoich strategicznych rywali, a z drugiej Berlin, widzi wyzwania wypływające z polityki obu państw wobec Europy, ale nie chce traktować ich jako strategicznych rywali. Nie wyklucza z nimi współpracy – zaznaczyła rozmówczyni Polskiego Radia 24.   

"Niemcy i Francuzi patrzą na administrację amerykańską, jak na kowboja, który bez konsultacji i dialogu z europejskimi partnerami chce nałożyć na sojuszników strategię, jaką uważa za słuszną" – w opinii Justyny Gotkowskiej to kolejny wniosek, jaki wypływa po konferencjach w Warszawie i Monachium.

"Światową Szachownicę" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 19.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Debata Poranka". Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Opinie publicystów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:46
W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemom Bliskiego Wschodu. Po zakończeniu wydarzenia nie brakuje dyskusji czy była ona sukcesem i jakie Polska może odnieść korzyści dzięki zorganizowaniu szczytu? Do tej sprawy w "Debacie Poranka" odnieśli się publicyści: Tomasz Sakiewicz, Jarema Piekutowski i Agaton Koziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: podczas konferencji w Monachium będzie ucierane nowe stanowisko wobec Iranu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:14
- Konferencja w Monachium skupia się na tym, nad czym wszyscy właściwie się zastanawiają, czyli: jak będzie wyglądał świat, w którym narasta poczucie niepewności co do kierunków które obieramy, od tematów bliskowschodnich po przyszłość NATO i sposób zapewniania kolektywnego bezpieczeństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Przybylski (Visegrad Insight)
rozwiń zwiń