X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk: wypowiedź Israela Katza to czysty rasizm

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:37
- Konferencja bliskowschodnia była najlepszym forum dla Izraela od ponad 20 lat, aby ten kraj mógł przedstawić swoje aktualne stanowisko wobec państw arabskich. Izrael miał taką możliwość dzięki Polsce i Stanom Zjednoczonym – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk.
Audio
  • 19.02.19 Piotr Wawrzyk o stosunkach polsko-izraelskich
Piotr Wawrzyk
Piotr WawrzykFoto: PR24

Po konferencji bliskowschodniej stosunki między Polską a Izraelem zrobiły się napięte. Chodzi m.in. o wypowiedź Israela Katza, p.o ministra spraw zagranicznych Izraela, o tym jakoby "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Wcześniej dziennik "Jerusalem Post" poinformował, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, iż Polacy kolaborowali z Niemcami w Holokauście. Po reakcji premiera Mateusza Morawieckiego szczyt Grupy Wyszehradzkiej, który miał się odbyć w Izraelu, został odwołany. Pomimo to, przedstawiciele pozostałych państw Grupy – Czech, Słowacji i Węgier nie zrezygnowali z wyjazdu do Izraela. Zamiast szczytu miały się odbyć spotkania dwustronne.

- Sama konferencja bliskowschodnia jako taka była dla Polski sukcesem i to w kilku wymiarach. Nie miała wydźwięku antyirańskiego. To było najlepsze forum dla Izraela od ponad 20 lat. Ten kraj mógł przedstawić swoje aktualne stanowisko wobec państw arabskich. Miał taką możliwość dzięki Polsce i Stanom Zjednoczonym. Trochę na własne życzenie ten wydźwięk został zakłócony przez niefortunne wypowiedzi – podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Wawrzyk.

I odniósł się do wypowiedzi Israela Katza. - Trzeba się zgodzić z premierem Morawieckim. To jest czystej wody rasizm. Jeśli mówi się o kimś, że nienawiść wobec innych wysysa z mlekiem matki, to jest to czystej postaci rasizm, można powiedzieć, podręcznikowy – zaznaczył gość PR24.

Zdaniem wiceministra reakcja polskiego rządu na słowa o Polakach była odpowiednia. - Po pierwsze, odwołaliśmy swój udział w szczycie V4. W geście solidarności z nami pozostałe kraje zdecydowały o odwołaniu tego szczytu, a na nim Izraelowi zależało. Benjamin Netanjahu chciał pokazać, że ma dobre relacje nie tylko z Zachodem Europy, który nie jest przychylnie nastawiony w konflikcie izraelsko-palestyńskim do państwa Izrael, ale że ma także dobre kontakty z Europą Środkowo-Wschodnią. Przez wypowiedzi jego podwładnych ten efekt został zniwelowany. Po drugie okazało się, że to nie jest tylko nasze zdanie, że ta wypowiedź jest nie do przyjęcia. W podobnym tonie wypowiadali się politycy innych państw Grupy Wyszehradzkiej – powiedział Piotr Wawrzyk.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------------

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 14.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cios", "ambaras dyplomatyczny". Zagraniczne media o odwołaniu szczytu V4

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:33
Po odwołaniu szczytu V4 w Jerozolimie o sprawie piszą media na całym świecie. Według wielu komentatorów próba nawiązania dobrych relacji z Grupą Wyszehradzką jest jednym z głównych celów polityki międzynarodowej premiera Izraela, więc spięcie nazywane jest "ciosem" w polityka i "dyplomatycznym ambarasem".
rozwiń zwiń