X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister rodziny: mniej dzieci odebranych rodzinom

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 21:31
Spada liczba dzieci odebranych rodzinom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia - poinformował środę w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. 
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: YOUTUBE.COM/JANUSZ JASKÓŁA

Wiceszef MRPiPS przedstawił w środę w Sejmie sprawozdania z realizacji "Krajowego programu przeciwdziałania przemocy w Rodzinie" na lata 2014-2020. Sprawozdania obejmują lata 2015, 2016 i 2017. 

Spadek

Stanisław Szwed przedstawiając dane dotyczące liczby dzieci odebranych przez pracowników socjalnych rodzinom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ocenił, że w roku 2017 było ich o 7,5 proc. mniej niż w roku 2016. Poinformował, że w 2015 roku pracownicy socjalni odebrali ogółem - 1158 dzieci, w 2016 roku - 1214, a w 2017 roku - 1123 dzieci. 

Wskazał, że w 2018 roku policja wydała ponad 99 tys. tzw. niebieskich kart (dokumentów wystawianych w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie - przyp.red.), w 2017 - ponad 98 tys., w 2016 - ponad 97 tys. 

Według danych zaprezentowanych w sprawozdaniu ze specjalistycznych poradni socjalnych, psychologicznych i prawnych - każdego roku korzystało ok. 150 tys. osób. 
Wiceminister Szwed zapowiedział, że w tym roku powstanie kolejny - 37. ośrodek wsparcia osób dotkniętych przemocą. Z pomocy w tych ośrodkach skorzystało w 2017 roku 8500 osób, a w 2018 r. o 22 proc. więcej poszkodowanych. 

Poseł Teresa Wargocka, która przedstawiła stanowisko PiS w sprawie sprawozdań podkreśliła, że wyniki badań przeprowadzonych przez Agencję Praw Podstawowych w 2017 r. na temat skali przemocy wobec kobiet w krajach Unii Europejskiej pokazują, iż kobiety borykają się z najwyższym wskaźnikiem przemocy psychicznej i fizycznej w takich krajach jak: Dania - 52 proc, Finlandia - 47 proc., Szwecja - 46 proc., Holandia - 45 proc., Francja i Wielka Brytania - 44 proc. - W Polsce wskaźnik ten wynosi 19 proc. i jest najniższy w państwach UE, w której średnia wynosi 33 proc. - powiedziała.

Dodała, że "brak zgody na przemoc i chęć szukania pomocy potwierdza fakt, iż odsetek kobiet zgłaszających fakt stosowania wobec nich przemocy jest najwyższy właśnie w Polsce na tle wszystkich krajów UE". 

PO: statystyki będą spadać, ale na papierze

Małgorzata Okła-Drewnowicz z klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska oceniła, że "przemoc wobec kobiety w tym przemoc w rodzinie jest powszechna". Powołując się na policyjne statystyki poinformowała, że 93 proc. sprawców przemocy w rodzinie to mężczyźni. Natomiast w niemal 90 procentach ofiarami są kobiety i dzieci. 

Okła-Drewnowicz zarzuciła, rządowi PiS, że swą polityka doprowadzi do tego, "że statystki dotyczące przemocy w rodzinie będą spadać, ale na papierze". Zapowiedziała, że klub nie będzie mógł "zagłosować za tymi działaniami, które w ciągu ostatnich lat miały miejsce". 
Monika Rosa z Nowoczesnej podkreśliła, że "zapobieganie przemocy w rodzinie to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem i instytucjami państwa. Odnosząc się do sprawozdań oceniła, że "w tabelach próbuje się ukryć" prawdziwe problemy związane z przemocą w rodzinie. Podkreśliła konieczność współfinansowania z budżetu państwa organizacji pozarządowych działających na rzecz ofiar przemocy. 

Małgorzata Zwiercan - przemawiając w imieniu koła Wolni i Solidarni przyznała, że z przedstawionych w Sejmie sprawozdań wynika, iż wiele jest do zrobienia w dziedzinie przeciwdziałania przemocy domowej. Oceniła, że potrzebne są nowe regulacje prawne, które pozwolą lepiej chronić ofiary przemocy. Zapowiedziała, że jej koło będzie głosowała za przyjęciem sprawozdań. 

Joanna Schmidt z koła poselskiego Teraz! powiedziała, że "Polska pod rządami PiS nie jest dobrym krajem dla kobiet, (nie jest krajem – przp.red.), w którym mamy prawo czuć się bezpiecznie, mamy prawo realizować swoje pasje. To jest kraj, w którym nie ma aprobaty dla karier zawodowych kobiet, to nie jest kraj, w którym możemy decydować o własnym życiu". 

Głosowanie nad sprawozdaniami dziś w nocy.

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Stanisław Szwed
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Szwed: program "Dobry start" się przyjął, chcemy zapisać go w ustawie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 08:15
- Ustawę trudniej zmienić niż rozporządzenie, a mając różne głosy ze strony opozycji, tak jak w przypadku "Programu 500+", czy właśnie programu "Dobry start", może ktoś będzie chciał jakieś zmiany wprowadzać, lepiej niech to będzie zagwarantowane w ustawie - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń