X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bez rozstrzygnięć na linii Komisja Europejska - Polska ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 18:45
Bez rozstrzygnięć w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej w rozmowach na linii Polska – Komisja Europejska. Spotkanie ekspertów z obu stron w Brukseli nie przyniosło konkretnych ustaleń i rozwiązań. 
Audio
  • KE o Mierzei Wiślanej - prace powinny być wstrzymane do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Siedziba Komisji EuropejskiejSiedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej Siedziba Komisji Europejskiej Foto: Pixabay

Unijni urzędnicy w komentarzu przesłanym dziennikarzom napisali, że do czasu wyjaśnienia wątpliwości środowiskowych Polska nie powinna podejmować żadnych prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. W komentarzu podkreślono też, że Komisja nie potwierdziła konieczności realizacji tego projektu wbrew wcześniejszym oświadczeniom polskiej strony.

Biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało po spotkaniu, że przedstawiciele Komisji potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W oświadczeniu polskiego ministerstwa czytamy również, że przedstawiciele Komisji poprosili o kontynuację rozmów, by omówić kwestie techniczne i że w najbliższym czasie zostaną wyznaczone terminy kolejnych spotkań.

W komentarzu unijnej strony napisano, że eksperci otrzymali dziś wyjaśnienia dotyczące uzasadnienia inwestycji i przypomnieli procedurę dotyczącą konieczności autoryzacji tego typu projektów, włączając w to wymóg formalnej decyzji Komisji. Polska uważa, że nie musi prosić o autoryzację, bo przekop Mierzei Wiślanej nie ma znacznego wpływu na środowisko.

Teraz Komisja przeanalizuje dodatkowe informacje przekazane przez polskie władze, a rozmowy techniczne będą kontynuowane. - W momencie kiedy projekt zostanie formalnie Komisji przekazany, oceni ona go pod kątem zgodności z unijnym prawem - powiedział jeden z urzędników w Brukseli. 

Urzędnicy mają wątpliwości

Spotkanie eksperckie trwało kilka godzin. Poprosiła o nie Komisja Europejska z powodu wątpliwości środowiskowych. Urzędnicy w Komisji do tej pory zastrzegali, że Bruksela nie jest nastawiona negatywnie do samej inwestycji i w rozmowach dotyczących chociażby kwestii bezpieczeństwa przyznaje, że sprawa dla Polski jest ważna.

- Architektura bezpieczeństwa zwłaszcza na wschodzie w ostatnich latach zmieniła się - powiedział niedawno brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych urzędników. Eksperci w Komisji przyznawali, że racjonalnie brzmią także argumenty ekonomiczne dotyczące poprawy funkcjonowania portu w Elblągu.

Jednak Komisja ma wątpliwości dotyczące oddziaływania na środowisko. Komisja do tej pory uważała, że potrzebne są większe środki kompensacyjne, które złagodzą negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Zdaniem Komisji nie wystarczy sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

Przekop Mierzei ma poprawić dostęp do portu w Elblągu i zagwarantować Polsce swobodny dostępu z Zalewu Wiślanego do Bałtyku. Ta inwestycja nie podoba się Moskwie, bo narusza jej interesy. Statki zmierzające do Elbląga muszą teraz płynąć przez rosyjską Cieśninę Piławską.

ras

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Brukseli spotkanie ekspertów z Polski i KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 06:26
W piątek w Brukseli spotkają się eksperci Komisji Europejskiej i Polski, by rozmawiać o przekopie Mierzei Wiślanej. Komisja ma wątpliwości dotyczące wpływu inwestycji na środowisko, władze w Warszawie podkreślają, że wszystko przebiega zgodnie z prawem.
rozwiń zwiń