"Kulisy spraw". Co dalej z traktatem INF?
- W przeszłości NATO nie popierało w istotny sposób prób skłonienia Rosji do przestrzegania porozumienia INF, czyli traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Przez wiele lat wspólne stanowiska Sojuszu w tej kwestii były ogólnikowe i nic nie wskazywało na to, że sojusznicy zgodzą się na rozmieszczenie nowych pocisków amerykańskich w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Kacprzyk, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2019-03-08, 13:00
Posłuchaj
Na początku lutego Stany Zjednoczone zawiesiły stosowanie traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, podpisanego z ZSRR w 1987 roku. Zakazuje on produkcji, posiadania i testowania wystrzeliwanych z lądu pocisków manewrujących i balistycznych o zasięgu od 500 do 5500 metrów.
- Amerykanie w ten sposób wprowadzają w życie swoje ostrzeżenie z grudnia 2018 roku, kiedy jasno zaznaczyli, że jeśli Rosja nie zaprzestanie łamania traktatu INF w ciągu 60 dni, to zawieszą i wypowiedzą ten traktat. Kryzys wokół traktatu INF to część większej historii wokół tego porozumienia i łamania go przez Rosję. Rosja oczywiście cały czas zaprzecza, że go łamie. Natomiast administracja Baracka Obamy jeszcze w 2014 roku publicznie oskarżyła Rosję o łamanie tego traktatu przez pracę nad pociskiem manewrującym, wystrzeliwanym z lądu – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Kacprzyk.
Gość PR24 zaznaczył, że w przeszłości NATO nie popierało "w jakiś bardzo istotny sposób" prób skłonienia Rosji do przestrzegania porozumienia INF. - Przez wiele lat wspólne stanowiska Sojuszu w tej kwestii były ogólnikowe i nic nie wskazywało na to, że sojusznicy zgodzą się na rozmieszczenie nowych pocisków amerykańskich w Europie. A to właśnie sojusznicy europejscy, zwłaszcza ci z Zachodniej Europy byli najbardziej narażeni na atak pociskami z Rosji – dodał ekspert.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Radosław Jankiewicz.
Polskie Radio 24
----------------------
Data emisji: 03.03.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 6.10
REKLAMA