more_horiz
Wiadomości

UE: nie będzie dalszych negocjacji z Wielką Brytanią ws. brexitu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 07:00
Unia Europejska nie przewiduje kolejnych rozmów z Wielką Brytanią, wzrasta ryzyko brexitu bez umowy - tak mówili przedstawiciele Wspólnoty po odrzuceniu porozumienia w brytyjskim parlamencie. Polska zapewnia, że jest dobrze przygotowana na najczarniejszy scenariusz. 
Audio
  • UE nie przedstawi kolejnej propozycji ws. brexitu. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Manifestacja przeciwników brexitu przed brytyjskim parlamentem
Manifestacja przeciwników brexitu przed brytyjskim parlamentemFoto: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Dziś o tym, co zdarzyło się wczoraj na Wyspach, mają rozmawiać unijni ambasadorowie w Brukseli - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i unijny negocjator Michel Barnier napisali wczoraj, że Unia Europejska zrobiła wszystko co w jej mocy, by doprowadzić do zatwierdzenia porozumienia. że sposobów na przełamanie impasu należy szukać w Londynie. "Trudno sobie wyobrazić, co jeszcze moglibyśmy zrobić" - czytamy w komentarzu. W krótkich skoordynowanych oświadczeniach jest też mowa o tym, że zwiększa się ryzyko brexitu bez porozumienia.

gl12.jpg
Londyn: Izba Gmin odrzuciła porozumienie w sprawie brexitu

Podobnie uważa wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, ale jednocześnie zaznacza: - Polska jest dobrze przygotowana na to, żeby ograniczyć koszty dla gospodarki i firm, ale taki scenariusz będzie dotkliwy także dla całej Unii.

Wiceszef MSZ podkreślił też, że w przypadku najczarniejszego scenariusza Polacy będą objęci ochroną, bo gwarantują to rozwiązania przyjęte przez brytyjski parlament. - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z brytyjskim rządem w tej sprawie i nie spodziewamy się tu zaburzeń - dodał wiceminister Szymański.

Do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty pozostało kilkanaście dni. Możliwe jest opóźnienie tego terminu, ale - jak przypomina Bruksela - konieczne będzie wiarygodne uzasadnienie takiej prośby z Londynu i jednomyślność całej Unii.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Główny unijny negocjator: przesunięcie brexitu tylko z ważnego powodu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 15:56
Główny negocjator unijny do spraw brexitu Michel Barnier ocenił, że data wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty mogłaby zostać przesunięta, ale z ważnego powodu. Zjednoczone Królestwo ma według dotychczasowych planów opuścić Unię Europejską w nocy z 29 na 30 marca.
rozwiń zwiń