more_horiz
Wiadomości

Premierzy Polski i Węgier podkreślają przyjaźń między narodami we wspólnym nagraniu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 13:18
Premierzy Węgier i Polski - Viktor Orban i Mateusz Morawiecki - we wspólnym nagraniu wideo przed węgierskim świętem narodowym 15 marca mówią o przyjaźni polsko-węgierskiej i wspólnej walce dwóch krajów o wolność. Nagranie ukazało się w środę na stronie Orbana na Facebooku.
Viktor Orban i Mateusz Morawiecki
Viktor Orban i Mateusz Morawiecki Foto: FACEBOOK.COM/VIKTOR ORBAN

Na nagraniu Morawiecki podkreślił, stojąc u boku węgierskiego premiera na tle flag Polski i Węgier, że "przyjaźń polsko-węgierska trwa przez wieki, przez wieki razem broniliśmy wolności, broniliśmy cywilizacji chrześcijańskiej".

Zwracając uwagę, że podczas świąt węgierskich powiewa wiele polskich flag, premier Morawiecki powiedział: "Widać, jak ta przyjaźń skierowana jest coraz bardziej ku przyszłości, jak narody węgierski i polski razem mogą silniej, lepiej dbać o swoją wolność dzisiaj, o dobrobyt, zasobność, o dobro całej Europy".- Cieszymy się, że mamy w Węgrach takich dobrych, wypróbowanych przyjaciół. Przyszłość jest dzięki temu lepsza dla Węgier i dla Polski - oświadczył. Premier mówił po polsku.

Orban natomiast przypomniał, że 15 marca, w rocznicę wybuchu rewolucji 1848 r., Węgry wspominają bohaterów, "którzy, gdy było trzeba, wszystko, nawet własne życie oddawali za węgierską wolność".

- Tę walkę o wolność zawsze prowadziliśmy razem z Polakami - podkreślił. - Już w XIX w. kilkuset Polaków walczyło u naszego boku, teraz też przyjeżdżają na nasze święto, na to wspólne węgiersko-polskie święto i mamy ten zaszczyt, że przyjedzie także pan premier Mateusz Morawiecki, by w Budapeszcie własnymi słowami pozdrowić zebranych - powiedział Orban, apelując do Węgrów o przybycie na uroczystości i wspólne świętowanie.

Nagranie kończy się uściskiem dłoni premierów.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Węgier: George Soros ma bardzo duże wpływy w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:53
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że najnowsze decyzje Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej dotyczące jego kraju świadczą o ogromnych wpływach amerykańskiego finansisty George’a Sorosa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Węgier: miejsce Junckera zajmie Timmermans, który jest sojusznikiem Sorosa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 18:11
Premier Węgier Viktor Orban w opublikowanym w niedzielę wywiadzie nazwał "pożytecznymi idiotami" członków Europejskiej Partii Ludowej nawołujących do wykluczenia z EPL jego Fideszu. W opinii Orbana działają oni na rękę swoim politycznym przeciwnikom na lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban z nową inicjatywą w Parlamencie Europejskim? Ekspert: to gigantyczne political fiction

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 12:31
- Jakakolwiek inna opcja poza Europejską Partią Ludową oznacza spadek znaczenia Węgier w Europie i wypadnięcie poza mainstream. Tym Viktor Orban nie jest zainteresowany - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Dominik Héjj, ekspert ds. Węgier. 
rozwiń zwiń